:: FOTOGRAFIA DZIKIEJ PRZYRODY ‘2011

Fotografia
Dzikiej
Przyrody ‘2011

Fotografia Dzikiej Przyrody ‘2011 z Muzeum Historii Naturalnej w Londynie

Galeria Re:Medium

Piotrkowska 113

wernisaż: 5 czerwca 2012 godz 18:00

05.06.2012 - 01.07.2012

Wystawa jest pokonkursową prezentacją najlepszych na świecie fotograficznych przedstawień natury. Przedsięwzięcie organizują rokrocznie – od 1965 r. – dwie brytyjskie instytucje, szczycące się swoimi dokonaniami w odkrywaniu, propagowaniu i ochronie rozmaitości życia na Ziemi – Muzeum Historii Naturalnej w Londynie i BBC Wildlife Magazine.

Konkurs Wildlife Photographer of the Year 2011 jest największym i najbardziej prestiżowym w świecie, w dziedzinie fotografii przyrodniczej – przedstawiane tutaj prace wybrano spośród ponad 40 tys. zdjęć (niemal wyłącznie cyfrowych), nadesłanych przez ponad 4,3 tys. fotografów, z 96 krajów (w tym 78 fotografów z Polski). Wystawa, poprzez prezentację wybitnych fotografii, ukazuje wspaniałość, dramaturgię i rozmaitość życia na Ziemi oraz inspiruje coraz to nowe pokolenia do tworzenia wizjonerskich i pełnych ekspresji fotograficznych interpretacji Natury.

Nagrody zdobywają zarówno zawodowcy i amatorzy – jeśli tylko doskonały obraz zawiera miksturę wizji, szczęścia i znajomości przyrody, co wcale nie musi wymagać uzbrojenia w najlepszy sprzęt i wojaży po całym świecie. Wszystkie fotografie ukazują nie tylko ogromną różnorodność naturalnego świata wokół nas, ale także uświadamiają nam jak wiele talentu i cierpliwości trzeba mieć, aby zostać światowej klasy fotografem dzikiej przyrody.

Ostatnia edycja konkursu obejmowała aż 15 kategorii i 2 nagrody specjalne. Na wystawę składają się wyłącznie fotografie nagrodzone i wyróżnione (108 zdjęć autorstwa 77 fotografów z 24 krajów).

Od kilkunastu lat organizatorzy Wildlife Photograpoher of the Year w szczególny sposób też zachęcają dzieci i młodzież z całego świata do udziału w konkursie. W tym celu utworzono trzy kategorie wiekowe: do 10 lat, od 11 do 14 lat i od 15 do 17 lat, które są traktowane niemal na równi z pozostałymi kategoriami. W każdej z nich też są przyznawane nagrody: pierwsza, druga i trzecia oraz wyróżnienia, a także gratyfikacje pieniężne. Zdjęcia z tych kategorii są także pełnoprawnymi częściami wystawy pokonkursowej. Dodatkowo spośród wszystkich „młodzieżowych” zdjęć, wybierane jest najlepsze, a jego autor otrzymuje zaszczytny tytuł Young Wildlife Photographer of the Year (Młody Fotograf Dzikiej Przyrody Roku), na wzór najlepszego w całym konkursie zdjęcia i jego autora, który obdarzany jest tytułem Wildlife Photographer of the Year (Fotograf Dzikiej Przyrody Roku). W ostatnich dziesięciu edycjach konkursu, tylko dwa razy nie było zdjęcia z Polski, które by nie nagrodzono drugim lub trzecim miejscem, lub wyróżniono, w kategoriach młodzieżowych. W pozostałych ośmiu latach było nawet – przeważnie – więcej niż jedno takie zdjęcie, a np. w edycjach 2007-10, czyli cztery razy z rzędu, nagradzano lub wyróżniano Michała Budzyńskiego. I tak jest też w najnowszej edycji 2011 – są dwie polskie fotografie, autorstwa Mateusza Piesiaka z Wrocławia i Damiana Bednarza z Krakowa. Ale ten pierwszy wyróżnił się czymś szczególnym – jako pierwszy Polak nie tylko wygrał jedną z kategorii młodzieżowych, od 11 do 14 lat, ale także, za zdjęcie pt. Siła uporu został uznany za Młodego Fotografa Dzikiej Przyrody Roku 2011. Drugi z nich za fotografię pt. Nowy świt otrzymał wyróżnienie w kategorii 15 – 17 lat.

Patronat medialny w Łodzi


ART INFO - kolor TVP Łódź
Poland Art

Organizacja wystawy w Polsce


Zegart

Wystawa jest własnością


NHM BBC

Sponsorzy wystawy


Nikon

Patronat medialny wystawy


Fotopolis foto-kurier
ZPFP