::
Ośrodek Propagandy Sztuki
Park im. H.Sienkiewicza
wernisaż: 27.10.2023, g. 19.30
27.10.2023 - 21.01.2024
Wiesław Haładaj. Niewidoczna ścieżka
Kurator: Dariusz Leśnikowski
Twórczość Wiesława Haładaja jest w pewnym sensie próbą stworzenia własnej filozofii człowieka. Będąc wynikiem osobistych poszukiwań, prowadzi do odkrycia prawdy o sobie samym, do otwarcia świadomości na to, kim naprawdę jesteśmy, i co jest celem naszego życia.
Mimo, że forma, jaką przybiera ta refleksja, jest bardzo indywidualna i budząca czasem konwencjonalne skojarzenia, to omawiana postawa twórcza odnosi się do sfery idei i wyobrażeń najbardziej ogólnych, określających miejsce człowieka w świecie i sens jego egzystencji.
Poszukiwania opierają się na powrocie do podstawowych doświadczeń i wiodą do ustalenia prawdziwych relacji między człowiekiem i światem, innych niż te, które stanowią jedno z podstawowych założeń tradycji cywilizacji zachodniej. W rozważaniach Wiesława Haładaja człowiek jest częścią Wszechświata, z którym powinien umieć współistnieć, a którego rozmaite elementy są rozproszone także w każdym z nas (…) Artysta odwołuje się do świadomości kosmicznej, która skupia się na poszukiwaniu dróg odzyskania utraconej harmonii człowieka z Wszechświatem. Człowiek wydaje się wtedy do niego w pewien sposób podłączony; próba wizualnego wyrażenia tego fenomenu przybiera w twórczości formę niemal dosłownej biologicznej więzi, organicznych powiązań z duchem i materią Wszechświata.
Wykreowane wizje mają swe źródło w imaginacji i wrażliwości artysty. Rozmaite składniki obrazowe prac Wiesława Haładaja, to w jakich pozostają do siebie relacjach wskazują na różnorodność przejawów egzystencji i ich naturę.
Te najczęściej nachodzą na siebie, przenikają się, przysłaniają inne, budują całości z innych mniejszych, modułowych elementów. Często multiplikowane i powiększane kryją się za gęstwiną splątanych i odznaczających się przy tym rodzajem spektakularnej dekoracyjności quasi-biologicznych form. (…)
Czasem dwa, a czasem więcej wizerunków twarzy składa się na jedną, akcentując nie tylko złożoność i niejednoznaczność całego bytu, ale także, w węższym zakresie, złożoność fenomenu człowieczeństwa. Czy zatem oglądamy prawdziwe oblicza? A może to jedynie ich pozór? Przypominają one w dużej mierze o przemijaniu, o upływie czasu, ale też i o przemienności oraz wymianie form egzystencji, wywołują problemy eschatologiczne. (…)
Prace Wiesława Haładaja imponują niebywałą perfekcją techniczną. Efekt wynika z rzetelności roboty, która nie zmierza jedynie do osiągnięcia doraźnego, łatwego efektu, nie szuka przypadkowych rozwiązań, lecz konsekwentnie i planowo kształtuje misterną i spójną tkankę dzieła. Jest to praca nacechowana ogromną precyzją i samodyscypliną.
Choć Wiesław Haładaj uprawia także malarstwo oraz rysunek, to najgłośniej wyraża się przede wszystkim na płaszczyznach wyjątkowych wziąwszy pod uwagę i rozmiar, i efekt artystyczny grafik (głównie linorytów, ale też prac wykonanych w technice suchej igły). Motywy figuratywne powstają dzięki precyzyjnie wyciętym i odbitym na kalkach lub na papierach liniom. Ich kompozycje same w sobie mogą być traktowane często jako abstrakcyjne wariacje plastyczne.
Dla odczucia formy i osiągnięcia jej wyrazistości za pomocą ekspresyjnego cięcia łódzki artysta wykorzystuje zazwyczaj matryce o dużych powierzchniach. Twórca powiększa szczegóły czasem do ponadnaturalnych rozmiarów i pozwala nam na zbliżenie się do obiektu. Odbitki wciągają wzrok widza w głąb naładowanych energią obrazów. (…)
Twórczość Wiesława Haładaja wydaje się być odporna na oddziaływanie mód i trendów. Na tle innych współczesnych manifestacji artystycznych wyraźnie się wyróżnia. Przywołuje trudne problemy, zmusza nas do porzucenia także i odbiorczych przyzwyczajeń, narzucających tradycyjne interpretacje.
Charakterystyczna, poruszająca poetyka dzieł Wiesława Haładaja wynika ze sposobu, jaki przyjął na dotarcie do odpowiedzi na istotne egzystencjalne pytania: o sens i esencję naszego bytu, o naturę człowieka i jego tożsamość. To z pewnością także odpowiedź samego twórcy na potrzebę zrozumienia własnego losu.
Dariusz Leśnikowski, Droga do samopoznania, 2015
Wiesław Haładaj – urodzony w 1959 roku w Piotrkowie Trybunalskim. Studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Łodzi na Wydziale Grafiki. Dyplom w 1984 roku w Pracowni Wklęsłodruku. Twórczość w zakresie grafiki, malarstwa, rysunku. Członek jury na 14th International Print Biennial w Warnie w 2007, 7th Ural International
Print Triennial w Ufie (2013), 1st International Students Drawing Triennial w Katowicach (2014).
Autor 31 wystaw indywidualnych, m.in. w Łodzi, Warszawie, Piotrkowie Trybunalskim, Sieradzu, Kaliszu, Krakowie, Toruniu, Warnie, Edmonton, Quebecu, Berlinie, Montrealu, Trois-Rivières, A Coruña.
Laureat 32 międzynarodowych nagród, wyróżnień i nominacji, w tym najważniejszych: 1998 – I nagroda na International Print Triennial w Kanagawie (Japonia); 2004 – Grand Prix na 6th Bharat Bhavan International Biennial of Print Arts Exhibition w Bhopalu (Indie); 2004 - Grand Prix na International Ural Print Triennial w Ufie (Rosja); 2005 – Grand Prix na 13th International Print Biennial w Warnie (Bułgaria); 2018 – Nagroda Główna podczas XIII Premio Internacional de Arte Grafico Jesus Nunez 2018 w A Coruña, Betanzos (Hiszpania).
Artysta brał udział w około 300 międzynarodowych wystawach zbiorowych, w m.in. w Krakowie, Łodzi, Kochi, Tokio, Kanagawie, Bangkoku, Taichung, Macao, Trois-Rivières, Beijing, Warnie, Lipsku, Nowym Jorku, Filadelfii, Shenzen, Uzicach, Duoro, Sarcelles, Alijo, Wallsee, Bopalu, Ufie, Madrycie, Nismes, Penang, Chamalieres, Vancouver, Jingdezhen, Xativa, Saint Louis, Ottawie, Ferrol, Kremonie, Ploiesti, Bietigheim-Bissingen, Nowosybirsku
Wystawa w ramach 18. Międzynarodowego Triennale Małe Formy Grafiki, Polska – Łódż 2023.