:: BARTEK JARMOLIŃSKI

bartek jarmoliński

oprowadza po wystawie „Ćwiczenia
z równouprawnienia”

Miejska Galeria Sztuki w Łodzi
Galeria Re:Medium, ul. Piotrkowska 113
22 września ⏰ godz. 17.00


Zapraszamy na oprowadzanie autorskie po wystawie „Ćwiczenia z równouprawnienia”, podczas którego Bartek Jarmoliński opowie o „nieprawdopodobnych archiwaliach” Iwony Demko i o swoich pracach z cyklu „Układ prawie idealny” i „Siostrzeństwo”. Prace stanowią próbę odzyskania kobiecej przestrzeni i opowieść o autorkach funkcjonujących w cieniu swoich wielkich partnerów.


W oprowadzaniu weźmie udział także kuratorka wystawy – Dominika Pawełczyk.


BILETY: 1 zł

 

DOŁĄCZ DO WYDARZENIA NA FACEBOOKU!


Historycy podejrzewają, że część zdjęć przypisywanych Man Rayowi jest autorstwa Lee Miller, że Dora Maar pomogła Picassowi przy stworzeniu „Guernicy”. Z kolei Lee Krasner pół życia zmuszona była tłumaczyć, że z zawodu jest malarką i zaczęła tworzyć jeszcze przed swoim mężem Jacksonem Pollockiem.

 

W tym roku mija 30 lat odkąd Ewa Partum, podczas otwarcia wystawy „Polska awangarda 1930-1990” w Staatliche Kunsthalle w Berlinie (na której znalazły się prace tylko jednej kobiety – Katarzyny Kobro), postanowiła wręczać gościom koperty z hasłem: „Polskie artystki awangardowe mają swoją wielką szansę dopiero jako zwłoki”. Od tego czasu wiele się zmieniło w kwestii wyrównywania szans obecności obu płci na arenie sztuki i krytyki artystycznej. Duża praca, jaką należy jeszcze wykonać, dotyczy przywracania widzialności autorkom, które swoją drogę twórczą rozpoczynały na początku XX wieku i wcześniej.


~ Dominika Pawełczyk do katalogu wystawy

 


Iwona DEMKO – artystka wizualna, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, gdzie obecnie pracuje na stanowisku profesory uczelni i prowadzi pracownię „Intermedialne Rozszerzenie Warsztatu Rzeźbiarskiego”. Kuratorka wystaw feministycznych, autorka książki o Zofii Baltarowicz-Dzielińskiej, inicjatorka i organizatorka „Roku Kobiet z ASP”, poświęconego 100-letniej obecności kobiet w krakowskiej ASP. Interesuje ją herstoria i doświadczenie kobiet – ze szczególnym uwzględnianiem kobiet-artystek – rozpatrywane przez pryzmat zmieniających się w dziejach ról społecznych. Przez wiele lat zajmowała się afirmacją seksualności i kobiecych narządów płciowych. Od 2016 roku jedną z jej aktywności jest empatia herstoryczna, której podstawą są badania na materiałach archiwalnych. Do swoich działań artystycznych włącza również aktywność w Wikipedii. Laureatka Nagrody Sztuki im. Marii Anto i Elsy von Freytag-Loringhoven za wspieranie obecności i widoczności kobiet w edukacji i kulturze (2021).


Bartek JARMOLIŃSKI – artysta wizualny, absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, w 2018 roku uzyskał tytuł doktora sztuk plastycznych w dyscyplinie Sztuki Piękne na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. W swojej twórczości skupia się na warstwie znaczeniowej prac – wykorzystując zapożyczone dzieła malarskie dawnych mistrzów – umieszcza w nich organiczne elementy, nadając im nową jakość pod względem formalnym i treściowym. Interesuje go problematyka wizerunku męskości jako zdezaktualizowanego obrazu płci silniejszej w odniesieniu do współczesności oraz sfera popkultury wraz z mechanizmami, jakie w niej dominują i wizerunkiem stworzonym na potrzeby popularności. Pracuje w obszarze malarstwa, collage’u, fotografii, okazjonalnie realizuje działania performatywne. Zajmuje się również dydaktyką. Zrealizował ponad trzydzieści wystaw indywidualnych i brał udział w wielu wystawach zbiorowych w Polsce i zagranicą.