::


Wystawa w Galerii Re:Medium

Galeria Re:Medium

Piotrkowska 113

wernisaż: 27.10.2023, g. 18.00

27.10.2023 - 07.01.2024

Patrycja Podkościelny. Grafika

Kuratorka: Adriana Usarek



Podstawę działań twórczych Patrycji Podkościelny stanowi człowiek i sens jego egzystencji. Artystkę inspiruje wszechświat i jego niezgłębiona ciemna strona. Fascynuje ją balansowanie między dwoma obliczami kosmosu − światłem tworzenia i dążeniem do destrukcji, dlatego grafiki, które tworzy, są intrygujące, przykuwają uwagę widza. Refleksja nad uniwersum wyzwala metafizyczną niepewność. Może ona wzbudzać poczucie lęku i osamotnienia, potęgowane przez świadomość procesu przemijania i dyskomfort człowieka, doświadczającego ironii losu. Będąc istotą obdarzoną silnym instynktem samozachowawczym, nie może sobie jednocześnie poradzić z odejściem w nicość.


To uwikłanie nasuwa fundamentalne pytania, jakże istotne z perspektywy ludzkiej egzystencji. Patrycja Podkościelny w swojej działalności artystycznej skupia się głównie na tematach problematycznych, trudnych, pełnych lęków i niepewności, gdyż te najbardziej ją nurtują. Z tematyką jej prac współgra, ograniczona najczęściej do szarości, tonacja barwna. Jest to cała paleta odcieni, z których każdy ma swoją niepowtarzalną temperaturę, wynikającą z pewnych wyborów lub techniki zastosowanej w procesie twórczym. Charakterystyczną cechą prac jest ozdobność, manifestująca się w postaci drobnych wzorów pokrywających tło i inne elementy kompozycji.


W twórczości artystki można dostrzec inspiracje magią i związaną z nią symboliką. Przedstawiane postaci to najczęściej kobiety o różnej psychice: silne, zdecydowane, smutne, cierpiące na depresję. Artystkę interesują skrajne stany emocjonalne. Pojawia się też motyw femme fatale, archetyp kobiety o niejednoznacznej i dwoistej naturze, uwodzicielskiej, zmysłowej, pięknej, ale także niebezpiecznej, wyrachowanej, istoty tajemniczej, trudnej do zrozumienia, budzącej przez to lęk i obawy, obdarzonej „tajemnymi mocami”, uznawanej za ucieleśnienie zła, występku i grzechu. Z ilustracji wynurzają się też złowrogie czarownice i inne niesamowite sylwetki. Szczególnie istotny w twórczości Patrycji Podkościelny wydaje się aspekt kobiecej cielesności, nagiego ciała, które staje się narzędziem artystycznej ekspresji.


Źródłem inspiracji bywają książki, sny oraz wyobraźnia, z której czerpie pomysły na swoje prace. Pewnego dnia ją „nawiedzają”, jak sama mówi, i nie dają spokoju, dopóki ich nie narysuje. W jej pracach równoważą się dwa światy − derealizacji za dnia i samoświadomości we śnie. Jej pełna symboliki twórczość często wyłania się z onirycznych wizji będących pod wpływem religijnych rytuałów, mitologii, pradawnych kultów i wierzeń. Artystka obrazem opowiada o ludzkiej jaźni, odmiennych stanach świadomości. Grafiki Patrycji Podkościelny emanują niezwykłą, wręcz mistyczną mocą. Taka twórczość jest zawsze zawieszona pomiędzy prefiguracją (oczekiwaniem, zapowiedzią) a transfiguracją (przekraczaniem).


Główne techniki, które stosuje, to rysunek ołówkiem oraz litografia; znana jest z zamiłowania do technik tradycyjnych. Dzięki temu powstają oryginalne prace o niepowtarzalnym, unikatowym charakterze. Czasami powstają też ilustracje w środowisku komputerowym. Patrycja Podkościelny jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, ukończyła Wydział Grafiki. W czasie studiów skupiała się na projektowaniu graficznym, obecnie jest kojarzona najczęściej ze swoimi charakterystycznymi pracami o wyrazistym stylu, który wykształcił się w toku wielu lat pracy i który wciąż ewoluuje. Mimo, iż wprowadzane zmiany nie są duże, to jednak po pewnym czasie można je dostrzec. Projektuje także piktogramy i typografię.


Patrycja Podkościelny uwielbia kreować światy, które mogą się wydać odbiorcy nieco osobliwe, ale są przy tym wyjątkowe i niezwykle poruszające.


Adriana Usarek do folderu wystawy

 

 

Patrycja Podkościelny − urodzona w 1988 roku w Gdyni. Absolwentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie aktualnie pracuje jako asystentka dr. Łukasza Butowskiego w pracowni litografii. Zajmuje się szeroko pojętą grafiką projektową oraz artystyczną. Laureatka konkursu Graduation Projects 2014 (międzynarodowy przegląd najlepszych dyplomów projektowych) za książkę Demony Słowian, międzynarodowego konkursu ilustratorskiego Communication Arts za plakat do filmu „Persona” (2018) i za okładkę do książki Dumanowski (2019). Współpracowała m.in. z markami: Adobe, Netflix czy Nike, oraz czasopismami: „Newsweek”, „2+3D”, „Przekrój”, „Miesięcznik Znak”.

 

Swoje prace prezentowała na wystawach zbiorowych m.in. w USA (Spoke Art Wes Anderson Show, Bad Dads VI, Joseph Gross Gallery, Nowy Jork, 2015), Japonii (Inner Strength, Spiral Gallery, Tokio, 2018), Polsce (Uwikłani w tekst – Ilustracja zaangażowana, Instytut Designu w Kielcach, 2017) oraz indywidualnych m.in. w Sztuce Wyboru (Touch – Ilustracje, Gdańsk, 2015) czy Centrum Designu Gdynia (Tworzyć z błędu, Gdynia, 2018).

 

 

Wystawa w ramach 18. Międzynarodowego Triennale Małe Formy Grafiki, Polska – Łódż 2023.



DOŁĄCZ DO WYDRZENIA NA FACEBOOKU MGSŁ.

Patronat medialny


TVP Kultura nowe Szum
patron kalejdoskop patron niezła sztuka
patron artinfo patron TVP lodz
patron retsat meloradio
patron żak patron plaster
Rynek i Sztuka


puste

Patronat Honorowy


hz

Wystawa w ramach 18. Międzynarodowego Triennale Małe Formy Grafiki, Polska – Łódż 2023


MFG


Łódź CZ-B pion