:: WYKŁAD O BAŁUTACH

wykład
o Bałutach

UWAGA! ZMIANA TERMINU

Galeria Bałucka

Stary Rynek 2

Szanowni Państwo,

z uwagi na chorobę prelegenta zmianie uległ termin jutrzejszego wykładu. Zapraszamy we wtorek 
4 stycznia 2022 roku na g. 18.00. Przepraszamy za niedogodności.

Wykład poprzedzi krótkie wprowadzenie w tematykę wystawy „Bałuty tożsamości – kontynuacja” kuratorki Małgorzaty Dzięgielewskiej.

 

Wykład o Bałutach poprowadzi dr Marcin Szymański, historyk z Uniwersytetu Łódzkiego. 

 

Bałuty to część Łodzi, której sława wykracza poza granice miasta.
Niestety, często jest to sława dość negatywna, a ilość legend i mitów związana z Bałutami odpowiada jedynie ilości wątków i zawiłością, wiążących się z ich historią. W dziejach Bałut nic nie jest oczywiste, począwszy od granic, poprzez przyłączenie do Łodzi a na powojennych granicach kończąc. Opowiemy więc o mapach, o ludziach, decyzjach i przypadkach, które sprawiły, że Bałuty to nie tylko obszar, ale wręcz element lokalnej tożsamości i kultury.
Marcin Szymański

 

Wstęp 4 PLN

Kontakt / zapisy: owu@mgslodz.pl lub telefonicznie: 42 674 10 59

(od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00).

Wydarzenie odbędzie się w reżimie sanitarnym, liczba miejsc ograniczona.

 

dr Marcin Szymański – adiunkt w Katedrze Historii Polski Najnowszej w Instytucie Historii Uniwersytetu Łódzkiego. Jego główne zainteresowania badawcze to historia II Rzeczpospolitej, dzieje gospodarcze i społeczne Polski w XIX i XX wieku oraz dzieje Łodzi i regionu w XIX i XX wieku. W badaniach koncentruje się na zagadnieniach polityki gospodarczej państwa oraz jej wpływie na działanie przedsiębiorstw i osób prywatnych. Autor książek i artykułów m.in. o historii przemysłowców łódzkiego regionu.
Poza pracą naukową zajmuje się popularyzacją historii poprzez książki i artykuły popularnonaukowe. Współpracuje z muzeami, autor i współautor licznych wystaw i projektów wystawienniczych oraz edukacyjnych.