:: RAFAŁ SOBICZEWSKI NIEBOSKIE CIAŁA

Rafał
Sobiczewski
Nieboskie
ciała

wystawa retrospektywna

Ośrodek Propagandy Sztuki

Park im. H.Sienkiewicza

wernisaż: 28.08.2020 o godz. 18.00 film z wernisażu na naszym kanale youtube

28.08.2020 - 04.10.2020

Zachęcamy do odwiedzenia naszego kanału Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCTGA6ORy6OUOon-Si7P-xAQ, 28 sierpnia o godz. 18:00 udostępnimy film z wernisażu.

 

koordynatorka projektu: Martyna Nowosiad

 

Czym jest rzeczywistość? To pozornie proste pytanie, na które każdy człowiek odpowie inaczej. Najprostsza definicja określa rzeczywistość jako wszystko to, co nas otacza. Nie jest to zadowalające stwierdzenie dla Rafała Sobiczewskiego.

 

Artysta wyraża bunt wobec dominujących nurtów myśli w bardzo prosty sposób. Skupia się na człowieku. Od początku swojej drogi twórczej analizuje konteksty i sytuacje, w które uwikłana jest ludzka postać i jej cielesność. Artysta chce przywrócenia człowiekowi jedności – niepodzielności wewnętrznego świata bez metafizyki. (…)

 

Od lat punktem odniesienia dla Sobiczewskiego jest obraz multimedialny – głęboko zapośredniczony. Nie dlatego, że fascynuje go sam w sobie, lecz jako zjawisko społeczne bezpłodnego mnożenia fantomów, przez które znieczulamy się na prawdę. W tym tkwi paradoks. Tak jak komputer stajemy się zaprogramowani i nie mamy tego świadomości. Propozycja Sobiczewskiego polega na powrocie do rzeczywistości, jakkolwiek brzydka, nieciekawa i nieodpowiadająca naszym wymaganiom by była. Jest ona jednocześnie powrotem do materialności, do gęstej faktury farby.

 

Obraz malarski jest zawsze jednostkowy i realny, można go poczuć wszystkimi zmysłami. Zamiast spiętrzonej symulacji, „estetycznej świadomości katastrofy”[1], Sobiczewski serwuje przeżycie tu i teraz absurdu rzeczywistości. Wywraca percepcyjne przyzwyczajenia do góry nogami, porusza większość tabu. Porusza problemy nacjonalizmu, fobii społecznych, dehumanizacji. W Litzmannstadt Żydzi nie byli dla nazistów ludźmi. Dziś polscy neonaziści noszący koszulki z symbolem Polski Walczącej i Orłem Białym, palący Patriot race, podjudzani przez polityków skrajnej prawicy, negują prawo do człowieczeństwa osób LGBT. W naturalny sposób pojawia się więc pytanie retoryczne: Are you a zombie? W powszechnej znieczulicy wszyscy zachowują się jak żywe trupy, spotworniałe bestie, którymi zaludniał swe obrazy Francis Bacon – największy autorytet Sobiczewskiego. Właściwy mu frenetyczny dramatyzm, przekuwa w bardziej uwewnętrznioną refleksję nad stanem ludzkości. Z pewnością podpisałby się pod jego słowami „Moje malarstwo nie jest gwałtowne, to życie jest brutalne”[2].

 

Kajetan Giziński, fragmenty tekstu do katalogu wystawy

 

 

Rafał Sobiczewski (ur. 1970, Łódź ) - malarz, rysownik, absolwent, a obecnie profesor Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Prowadzi Pracownię Intermedialnych Działań na Płaszczyźnie w łódzkiej ASP. W latach 2011-2015 pełnił funkcję prezesa w Stowarzyszeniu Kultura Aktywna. Kurator wystaw, twórca projektów artystycznych.

Wystawy indywidualne (wybór)
2017 - Bezcielesny, Galeria Wozownia, Toruń
2016 - Electronic sound, Galeria Filharmonii Łódzkiej
2013 - Autopsja, Galeria Re:Medium, Miejska Galeria Sztuki w Łodzi
2007 - Warning! You are infected!, galeria Atlas Sztuki w Łodzi
2002 - Obrazy, Zamek Książ BWA, Wałbrzych
2000 - 10 obrazów, Galeria Manhattan, Łódź
1996 – wystawa indywidualna w Pałacu Izraela Poznańskiego, Muzeum Historii Miasta Łodzi

Uczestnik licznych wystaw zbiorowych w Polsce oraz za granicą: Austrii, Czechach, Izraelu, Niemczech i Stanach Zjednoczonych.



[1] J. Baudrillard, Symulakry i symulacja, przeł. S. Królak, Warszawa 2005, s. 66.

[2] F. Bacon, I painted to be loved, interview with Francis Giacobetti, „The Art. Newspaper” June 2003, No. 137, s. 28.

Patronat medialny


TVP ŁÓDŹ RGB Radio złote przeboje
Plaster łódzki_nowy kalejdoskop
retsat Radio żak
ART INFO - kolor Rynek i Sztuka