:: CITY FOR YOU?!

City for You?!

Monika Fołtarz. Adam Fołtarz.

Ośrodek Propagandy Sztuki

Park im. H.Sienkiewicza

wernisaż: 19.01.2023, g. 18.00

19.01.2023 - 26.03.2023

kurator: Dariusz LeśnikowskiWe wszystkich rzeczach piękno i dobro jest związane z ich przeznaczeniem; są piękne i dobre, jeśli są dobrze do niego dostosowane; a jeśli są dostosowane źle, to są złe i brzydkie.


Sokrates

 

 

...Jak to więc jest ze współcześnie projektowanymi przestrzeniami miejskimi, w których przyszło nam żyć?
Czy współczesna architektura miast, może stać się dla nas na tyle przyjazną, aby czuć się w niej po prostu dobrze, komfortowo, bezpiecznie, i... chcieć w niej żyć?


W jaki sposób tworzyć nowoczesną architekturę, tak aby, zachowując trwałość i użyteczność, mogła stać się poetycką ramą działań człowieka, zachowując swoje niepowtarzalne piękno?

 

City For You!? to tytuł wystawy dwojga artystów plastyków – ojca i córki: Adama Fołtarza i Moniki Fołtarz. Artystów prowokujących do rozważań na ten temat istoty sztuki i jej piękna. Piękna będącego kreacją przestrzeni. Przestrzeni jako stanu i miejsca dla znaku czy metafory. Znaku i metafory w otaczającej nas rzeczywistości. 

 

Wernisażowi wystawy towarzyszyć będą kompozycje członków Studia Muzyki Elektroakustycznej Akademii Muzycznej w Poznaniu, SMEAMuz Poznań, zaprezentowane przez: Michała Janochę, Dominika Puka, Katarzynę Taborowską oraz Lidię Zielińską oraz etiuda aktorska pt.: „Jajo Kolumba” (na podstawie cyklu wierszy Adama Fołtarza).


Reżyseria: Lech Wierzbowski
Drugi reżyser oraz scenarzysta: Adam Fołtarz
Występują: Sylwia Nowicka i Lech Wierzbowski

 

 

Monika FOŁTARZ – artystka plastyk, projektantka wnętrz. Urodzona w 1981 roku w Kaliszu nad Prosną. Studia na kierunku architektura wnętrz, specjalizacja wystawiennictwo w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi.
Od 2000 roku pracownik administracji państwowej, działający w tematyce urbanistyki i architektury (w zakresie oceny możliwości realizacji zamierzeń budowlanych, pod kątem planowania przestrzennego i estetyki miasta – w kontekście rewitalizacji przestrzeni publicznych i obiektów zabytkowych).


Od 2000 roku czynnie działa w obszarze sztuk plastycznych, uprawia malarstwo współczesne, instalacje plastyczne, rzeźbę, scenografię oraz projektowanie i aranżację wnętrz przestrzeni wystawienniczych.


W dorobku ma realizacje z zakresu wystawiennictwa i scenografii oraz kolorystyki elewacji obiektów rewitalizowanych. Uprawia malarstwo współczesne oraz grafikę. Od 20 lat prowadzi własną pracownię plastyczną w Kaliszu i Łodzi.

 

 

Adam FOŁTARZ – artysta plastyk, projektant wnętrz. Urodzony w 1948 roku w Częstochowie. Studia na Wydziale Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Przez wiele lat pracował naukowo i dydaktycznie na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Instytucie Architektury Politechniki Łódzkiej.

 

W dorobku ma wiele opracowań i realizacji z zakresu architektury wnętrz, wystawiennictwa i scenografii, do własnych (i nie tylko własnych) scenariuszy, m.in. La Strada, Kaliskie Spotkania Teatralne, Król Lear współczesnym na dziedzińcu zamku w Gołuchowie, Łódź Design Festival, Festiwal Łódź Czterech Kultur.


Jego malarstwo, formy przestrzenne i grafiki biorą udział w licznych wystawach krajowych i zagranicznych. Od wielu lat prowadzi własną pracownię plastyczną w Kaliszu i ŁodzI.

Patronat medialny


patron plaster patron niezła sztuka
patron TVP lodz patron kalejdoskop
patron retsat patron artinfo