:: CITY FOR YOU?!

City for You?!

Monika Fołtarz. Adam Fołtarz.

Ośrodek Propagandy Sztuki

Park im. H.Sienkiewicza

wernisaż: 19.01.2023, g. 18.00

19.01.2023 - 26.03.2023

kurator: Dariusz LeśnikowskiWe wszystkich rzeczach piękno i dobro jest związane z ich przeznaczeniem; są piękne i dobre, jeśli są dobrze do niego dostosowane; a jeśli są dostosowane źle, to są złe i brzydkie.


Sokrates

 

 

...Jak to więc jest ze współcześnie projektowanymi przestrzeniami miejskimi, w których przyszło nam żyć?
Czy współczesna architektura miast, może stać się dla nas na tyle przyjazną, aby czuć się w niej po prostu dobrze, komfortowo, bezpiecznie, i... chcieć w niej żyć?


W jaki sposób tworzyć nowoczesną architekturę, tak aby, zachowując trwałość i użyteczność, mogła stać się poetycką ramą działań człowieka, zachowując swoje niepowtarzalne piękno?

 

City For You!? to tytuł wystawy dwojga artystów plastyków – ojca i córki: Adama Fołtarza i Moniki Fołtarz. Artystów prowokujących do rozważań na ten temat istoty sztuki i jej piękna. Piękna będącego kreacją przestrzeni. Przestrzeni jako stanu i miejsca dla znaku czy metafory. Znaku i metafory w otaczającej nas rzeczywistości. 

 

Wernisażowi wystawy towarzyszyć będą kompozycje członków Studia Muzyki Elektroakustycznej Akademii Muzycznej w Poznaniu, SMEAMuz Poznań, zaprezentowane przez: Michała Janochę, Dominika Puka, Katarzynę Taborowską oraz Lidię Zielińską oraz etiuda aktorska pt.: „Jajo Kolumba” (na podstawie cyklu wierszy Adama Fołtarza).


Reżyseria: Lech Wierzbowski
Drugi reżyser oraz scenarzysta: Adam Fołtarz
Występują: Sylwia Nowicka i Lech Wierzbowski

 

 

Monika FOŁTARZ – artystka plastyk, projektantka wnętrz. Urodzona w 1981 roku w Kaliszu nad Prosną. Studia na kierunku architektura wnętrz, specjalizacja wystawiennictwo w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi.
Od 2000 roku pracownik administracji państwowej, działający w tematyce urbanistyki i architektury (w zakresie oceny możliwości realizacji zamierzeń budowlanych, pod kątem planowania przestrzennego i estetyki miasta – w kontekście rewitalizacji przestrzeni publicznych i obiektów zabytkowych).


Od 2000 roku czynnie działa w obszarze sztuk plastycznych, uprawia malarstwo współczesne, instalacje plastyczne, rzeźbę, scenografię oraz projektowanie i aranżację wnętrz przestrzeni wystawienniczych.


W dorobku ma realizacje z zakresu wystawiennictwa i scenografii oraz kolorystyki elewacji obiektów rewitalizowanych. Uprawia malarstwo współczesne oraz grafikę. Od 20 lat prowadzi własną pracownię plastyczną w Kaliszu i Łodzi.

 

 

Adam FOŁTARZ – artysta plastyk, projektant wnętrz. Urodzony w 1948 roku w Częstochowie. Studia na Wydziale Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Przez wiele lat pracował naukowo i dydaktycznie na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Instytucie Architektury Politechniki Łódzkiej.

 

W dorobku ma wiele opracowań i realizacji z zakresu architektury wnętrz, wystawiennictwa i scenografii, do własnych (i nie tylko własnych) scenariuszy, m.in. La Strada, Kaliskie Spotkania Teatralne, Król Lear współczesnym na dziedzińcu zamku w Gołuchowie, Łódź Design Festival, Festiwal Łódź Czterech Kultur.


Jego malarstwo, formy przestrzenne i grafiki biorą udział w licznych wystawach krajowych i zagranicznych. Od wielu lat prowadzi własną pracownię plastyczną w Kaliszu i ŁodzI.

Patronat medialny


patron plaster patron niezła sztuka
patron TVP lodz patron kalejdoskop
patron retsat patron artinfo

:: POZOSTAŁE AKTUALNE WYSTAWY

Irena Zieniewicz

Galeria Re:Medium

Piotrkowska 113

wernisaż: 26.01.2023, godz. 18.00

26.01.2023 - 12.03.2023

kuratorka: Adriana Usarek   (…) bardzo wielu ludzi cierpi na syndrom granicy. Komuś, kto nigdy nie pragnął przekroczyć żadnej granicy albo nigdy nie czuł się przez granicę odrzucony, trudno nas zrozumieć. (…) Bo to, czy ktoś cierpi na syndrom granicy, czy też nie, zależy w dużej mierze od szczęścia, od tego, gdzie się kto urodził. Gazmend Kapl...

asd