::


Malarstwo polskich artystek

Galeria Willa

ul. Wólczańska 31

wernisaż: 23.09.2022, godz. 18.00

23.09.2022 - 13.11.2022

Martyna Czech, Karolina Jabłońska, Katarzyna Karpowicz, Agata Kus,
Dorota Kuźnik, Magdalena Moskwa, Agata Słowak

 

kuratorki: Małgorzata Dzięgielewska, Adriana Usarek


 

Miejska Galeria Sztuki w Łodzi zaprasza na wystawę „Siedem etapów życia kobiety. Malarstwo polskich artystek”. Tytuł projektu został zaczerpnięty z pracy malarskiej niemieckiego artysty doby renesansu Hansa Baldunga Griena, odnoszącej się do motywu przemijania oraz siedmiu cykli kobiecego życia.

 

Do współpracy zaproszonych zostało siedem malarek: Martyna Czech, Karolina Jabłońska, Katarzyna Karpowicz, Agata Kus, Dorota Kuźnik, Magdalena Moskwa i Agata Słowak, które należą do grona najoryginalniejszych i najciekawszych współczesnych polskich twórczyń. Głównym motywem wystawy jest wątek wanitatywny.

 

Artystki w większości oscylują w swoich malarskich realizacjach wokół tematyki kobiety i jej miejsca we współczesnym świecie. Poruszają niejednokrotnie tematy, które stanowią istotne niepokoje współczesnych kobiet na różnych etapach ich życia.

 

Baldung, ukazując kobietę w siedmiu okresach jej życia, począwszy od wieku niemowlęcego po późną starość, zainteresował się problemem przemijalności piękna, jego niestałości, krótkotrwałości, jednocześnie – już w XVI wieku – zwracając uwagę, iż to wiek zaawansowany pełen jest piękna i dostojności, a także życiowego doświadczenia i mądrości.

 

Twórcze, wyrażone na płótnach czy deskach, opinie autorek nie są nastawione na ukazanie jednego wizerunku kobiety. Prezentują kobiecość w spokojnym dialogu, jaki toczy się pomiędzy tradycją europejskiego malarstwa a współczesnością, w różnych etapach życia.

 

 

DOŁĄCZ DO WYDARZENIA NA NASZYM FACEBOOKU

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego pochodzących
z Funduszu Promocji Kultury –
państwowego funduszu celowego


MKIDN Nowy

Projekt współfinansowany ze środków Miasta Łodzi


Miasto Łódź

Patronat medialny


Szum Notes na 6 tygodni
patron artinfo patron kalejdoskop
patron niezła sztuka patron plaster
patron TVP lodz patron retsat
patron złote przeboje patron żak