:: SPOTKANIE Z ARTYSTKAMI

Spotkanie
z Artystkami

Martyną Czech i Katarzyną Karpowicz (TŁUM. NA PJM)

Galeria Willa

ul. Wólczańska 31

prowadzenie: Klaudia Wojciechowska

 

 

W przeddzień zakończenia wystawy „Siedem etapów życia kobiety. Malarstwo polskich artystek” w sobotę 12 listopada o godz. 13.00 zapraszamy na spotkanie z Martyną Czech i Katarzyną Karpowicz, których prace malarskie można obecnie oglądać w Galerii Willa.

 

 

MARTYNA CZECH – absolwentka Wydziału Artystycznego Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach w Pracowni Malarstwa prof. Andrzeja Tobisa. Dyplom obroniony z wyróżnieniem w 2017 roku. Dodatkowy dyplom w Pracowni Interpretacji Literatury dra hab. prof. ASP Grzegorza Hańderka (2017). W 2015 roku została laureatką Grand Prix – Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na 42. Biennale Malarstwa Bielska Jesień w Bielsku-Białej, a w 2017 laureatką Talentów Trójki w kategorii Sztuki wizualne. W 2019 roku została nominowana do Paszportu Polityki w kategorii „Sztuki wizualne”.

 

„W mojej sztuce zajmuję się krytyką świata ludzkiego w oparciu o własne doświadczenia. W wielu pracach poruszam także temat cierpienia zwierząt. Jestem uważną obserwatorką relacji między światem zwierząt i ludzi. Interesują mnie sytuacje, w których zderzenie tych dwóch światów powoduje ból i cierpienie. Gdzie jest granica ludzkiej wytrzymałości na ból psychiczny, czy istnieje? W swojej sztuce jestem zawsze szczera, odważna i unikam schematu. Poruszam uniwersalne i ponadczasowe tematy: miłość, śmierć, przemijanie, nienawiść, rozkosz”– Martyna Czech.

 

 

KATARZYNA KARPOWICZ w 2010 roku ukończyła z oceną celującą studia na Wydziale Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w pracowniach prof. Grzegorza Bednarskiego i prof. Leszka Misiaka. Od 2015 roku malarka jest notowana w pierwszej dziesiątce artystów według rankingu Kompas Młodej Sztuki (w 2017 i 2018 roku plasowała się na drugim miejscu). Jej prace znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą oraz w kolekcji Muzeum Sztuki Współczesnej w Gdańsku. W 2019 zdobyła stypendium twórcze Fundacji Grazella im. Anny Marii Siemieńskiej dla wybitnych młodych twórców. Mieszka i pracuje w Krakowie. Zajmuje się malarstwem olejnym, tworzy także w technikach mieszanych na papierze.


„Każdy z tych obrazów jest malowany pod wpływem silnych emocji, i każdy z nich jest mocno związany z moimi obserwacjami i doświadczeniami. Od dziecka maluję, w związku z tym nie czuję upływu czasu i standardowo rozpisanych na życie etapów, całe moje życie jest pochłonięte pasją malowania. Jako małe dziecko czułam się staruszką, we wczesnej młodości czułam piętno dojrzałości dorosłego, jako młoda osoba zaczęłam czuć się jak małe dziecko, jako dojrzalsza malarka przed 40. rokiem życia czuję się jakby równolegle na kilku etapach, dziecięcym, młodzieńczym, dojrzałym i starczym” – Katarzyna Karpowicz.

 

 

BILETY NA WYDARZENIE: 8 zł