:: OPROWADZANIE KURATORSKIE (21.07)

oprowadzanie
kuratorskie (21.07)

CISZA Grzegorza Przyborka w Ośrodku Propagandy Sztuki w Łodzi

Ośrodek Propagandy Sztuki

Park im. H.Sienkiewicza

Miejska Galeria Sztuki w Łodzi zaprasza na oprowadzanie po wystawie Grzegorza Przyborka – CISZA z kuratorką Dominiką Pawełczyk do Ośrodek Propagandy Sztuki. Oprowadzanie odbędzie się w piątek 21 lipca o godzinie 18.00. Na spotkanie obowiązują bilety w cenie 8 zł do zakupienia w kasie Galerii.

 

,,Cisza jest przywilejem namysłu, pozwala doświadczać głębi refleksji drzemiących w człowieku i poszukiwać własnej drogi – charakteru twórczego. Cisza, jako środek wyrazu i środowisko do życia, jest również obecna wewnątrz precyzyjnie przemyślanych i zaprojektowanych światów istniejących w pracach Grzegorza Przyborka – artysty, który poprzez fotografię, zaprasza widzów do swobodnego poruszania się w obszarze własnej wyobraźni.

 

Poparte wewnętrznym skupieniem wiarygodne kadry i obiekty autora publiczność ma szansę oglądać do 13 sierpnia w jednej z przestrzeni Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi, podczas retrospektywnej wystawy CISZA, która stanowi część programu tegorocznego Fotofestiwalu – Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi. Wystawa jest obrazem podróży, zapisem sięgania do przeszłości artysty – blisko pięciu dekad pracy twórczej, podczas których powstały rozpoznawalne serie fotografii inscenizowanej, m.in. „Wspomnienia z Arles”, „Cywilizacje”, „Hotel Europa”, „Thanatos”, jak również najnowsza „Seria covidowa”.

 


Grzegorz Przyborek, korzystając z fotografii, na pewnym etapie twórczym podjął decyzję, by nie traktować medium niczym lustra i nie zajmować pozycji jedynie biernego obserwatora sytuacji zastanych, lecz konstruktora niekiedy wyjątkowo skomplikowanych scen – planów zdjęciowych. Stąd też w Ośrodku Propagandy Sztuki, poza czołowymi seriami fotografii artysty – dokumentami wieńczącymi złożone cykle produkcyjne obrazu, prezentowane są również grafiki, rysunki koncepcyjne, samodzielne instalacje oraz wybrane obiekty, które budowały kadry. Umożliwi to widzom sprawdzenie indywidualnych cech sfotografowanych przedmiotów, i skonfrontowanie ich siły w oderwaniu od obrazu.

 


Wystawie towarzyszy bogato ilustrowany album „W dzikie wino zaplątani”, który gromadzi ważne dla autora wspomnienia i przemyślenia” – Dominika Pawełczyk.