:: OPROWADZANIE KURATORSKIE

oprowadzanie
kuratorskie

po wystawie „Eugeniusz Haneman. Topografie wspomnień”

Galeria Bałucka

Stary Rynek 2

Zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Eugeniusz Haneman. Topografie wspomnień” do Galerii Bałuckiej w czwartek 29 września o godzinie 17.00. Koszt udziału w oprowadzaniu to 8 zł.

 

Po wystawie oprowadzać będzie Dominika Pawełczyk – historyczka sztuki, kuratorka i autorka tekstu do foldery wystawy. 

 

Eugeniusz Haneman swą zawodową działalność fotograficzną rozpoczął w czasie okupacji jako fotograf w zakładzie-kawiarni „Portret przy kawie”, a następnie w atelier „Van Dyck” w Warszawie. Z powodzeniem doskonalił tam umiejętności portretowe, będąc oddanym tradycji fotografii humanistycznej, w której najważniejszy jest człowiek i jego charakter. Mieszkańcy Warszawy, chcąc zachować swój wizerunek dla potomnych, chętnie zamawiali wykonanie zdjęć w profesjonalnych atelier.

 

W kolekcji Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi, wśród czołowych, ulubionych tematów podejmowanych przez Hanemana, odnajdziemy kilka prac z dziedziny fotografii kreacyjnej. W tym niewielkim zbiorze znalazły się m.in. inspirujące przykłady nieoczywistych opowieści portretowych i krajobrazowych. Prace te nigdy nie stanowiły wiodącej stylistyki Hanemana i rozpatrywać należy je w kategorii prób, awangardowych poszukiwań, chwil oddechu od mimetycznego odwzorowywania i preprezentacji rzeczywistości.

 

Fotografią, która połączyła miłość Hanemana do portretu i eksperymentu jest praca „Wenus”. Uzyskany w kadrze efekt żywego posągu podkreśla delikatność i finezję ciała. Sylwetka modelki została obrysowana za pomocą bocznego światła, które zarazem zaznacza jej kształty i jednocześnie zręcznie je ukrywa. Poza klasycznego, kobiecego aktu, pozwala nam dostrzec w anonimowej postaci kopię antycznego posągu.

Równolegle z portretem Eugeniusz Haneman zajmował się fotografią pejzażową. Zagraniczne podróże, czy także te do ojczystych, nadmorskich kurortów, zawsze obfitowały w nowe, inspirujące obrazy warte rejestracji.

 

Powstanie Warszawskie to zaledwie 63 dni z fotograficznego życiorysu Eugeniusza Hanemana. Seria kilku wydarzeń i spotkań, m.in. poznanie Sylwestra Brauna, pseudonim „Kris”, spowodowało, że artysta stał się cywilnym reporterem uwieczniającym akcje powstańcze. Zadaniem Hanemana, uzbrojonego w aparat fotograficzny, było rejestrowanie codzienności okupowanej Warszawy, tworzenie kroniki zniszczeń i zdarzeń.

 

„Eugeniusz Haneman. Topografie wspomnień” to wystawa prezentująca fragment dorobku artystycznego twórcy, a zarazem przegląd tematów i form inspirujących nestora polskiej fotografii. Autor był łącznikiem pomiędzy wybitnymi fotografami początku XX i tych tworzących już w XXI wieku. Z urodzenia warszawianin, swoją karierę zdecydował się rozwijać w Łodzi filmowej.DOŁĄCZ DO WYDARZENIA NA NASZYM FACEBOOKU!