:: OBRAZY I DŹWIĘKI

Obrazy i dźwięki

Józef Robakowski w Galerii Re:Medium

Galeria Re:Medium

Piotrkowska 113

2022-11-18 - 2023-02-15

13 grudnia Prezydent Hanna Zdanowska odwiedziła nas na Piotrkowskiej 113 w Galerii Re:Medium, gdzie spotkała się z Józefem Robakowskim. Do spotkania nie bez powodu doszło w 41. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Wystawa Obrazy i dźwięki. Gnuśne lata 80. stanowi retrospektywny wgląd w działania artysty z okresu buntu społecznego i antysystemowego oporu w dobie stanu wojennego.


Chwilowa degradacja instytucji przez aparat władzy, powszechna inwigilacja społeczeństwa i mnogość zakazów była ogromną przeszkodą w samorozwoju i szerzeniu idei wolności, ale równocześnie podsycała chęć uwolnienia się spod zależności systemowej oraz otwierała nowy okres buntu, samoświadomości i tworzenia wielu wspólnot artystycznych.


Główny akcent wystawy w Galerii Re:Medium stanowi rozbrzmiewające na ekspozycji nagranie „Sztuka to potęga!” – antywojenny film krytykujący rzeczywistość polityczną stanu wojennego. Ośmieszanie socjalizmu dla wielu aktywistów i artystów okazało się bardziej skuteczną bronią niż poważna walka. Większość wydarzeń ujętych w wideo Józefa Robakowskiego „Zabawy Polaków”, które również prezentujemy na wystawie, miała miejsce w Łodzi, a część z nich – jak happening Pomarańczowej Alternatywy – tuż przed Galerią Re:Medium. Przy pomocy tej artystycznej, subiektywnej lekcji historii autor przypomina widzom o zdarzeniach sprzed czterdziestu lat.

 

W sobotę 10 grudnia odwiedzający Galerię również mieli okazję okazję spotkać się z  artystą i porozmawiać o tym, co stoi za wystawą. W Re:Medium odbywają się także warsztaty dla młodzieży licealnej. Zainteresowanych przesłaniem oferty edukacyjnej zapraszamy do zakładki EDUKACJA na naszej stronie internetowej. 

 

Wystawę można oglądać do 15 stycznia, a już 4 stycznia o godzinie 17.30 zapraszamy do udziału w oprowadzaniu kuratorskim z Dominiką Pawełczyk.