:: NOC MUZEÓW 2023

NOC MUZEÓW 2023

Program wszystkich wydarzeń (18.00 – 1.00)

Podczas Nocy Muzeów zapraszamy do trzech przestrzeni wystawienniczych Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi: Galerii Willa i Galerii Chimera (Wólczańska 31) oraz Galerii Re:Medium (Piotrkowska 113). Galerie będą tego dnia czynne od 18.00 do 1.00. 


Ośrodek Propagandy Sztuki będzie można tego dnia zwiedzać od 11.00 do 17.00. 


 

GALERIA CHIMERA (UL. WÓLCZAŃSKA 31) 18.00 – 1.00


WYSTAWA: Izabela Stronias. Intuitum et logicam – malarstwo, kostium, scenografia

 

Wystawa prac z zakresu scenografii i kostiumu teatralnego obejmuje realizacje projektowane do spektakli dramatycznych, baletu, oper, filmów fabularnych. Izabela Stronias projektowała kostiumy i scenografię do 36 spektakli teatralnych, 11 teatrów telewizji i 13 filmów fabularnych. W Galerii Chimera obejrzeć będzie można m.in. projekty kostiumów i scenografii do wybranych przedstawień i filmów fabularnych, które zdobyły znaczące nagrody lub są w szczególny sposób cenione przez samą autorkę, w tym projekty, które dotąd oglądane były jedynie przez twórców spektakli i pracownie teatralne.

 

Intuitum et logicam – to nawiązanie do procesu twórczego, w którym nagłe przebłyski intuicji przeplatają się z jasnym, logicznym myśleniem rządzącym prawami kompozycji.

 

O GODZINIE 18.00 WERNISAŻ WYSTAWY I SPOTKANIE Z IZABELĄ STRONIAS.



GALERIA WILLA (UL. WÓLCZAŃSKA 31) 18.00 – 1.00


WYSTAWA: Marek Sak. Szkice mityczne – malarstwo, formy przestrzenne

 

Prezentowane na wystawie prace to zapisane w formie obrazów i rzeźb myśli autora związane z szeroko rozumianą kulturą mityczną. Współczesny człowiek podejmuje coraz odważniejsze próby zrozumienia i opisania otaczającego go świata. Są jednak tajemnice, które nadal stawiają nas pod ścianą bezradności. Artysta wskazuje, że skazani na chwilowość, mimo wszystko stajemy się cząstką wieczności; świadomi czy nie − jesteśmy zanurzeni w kulturze i przestrzeni mitu.

 

O GODZINIE 19.00 WARSZTAT ARTYSTYCZNY – KOSMICZNA PODRÓŻ (BEZ OGRANICZEŃ WIEKOWYCH).


Wspólne tworzenie instalacji plastycznej zainspirowanej wystawą w Galerii Willa.

 

O GODZINIE 21.00 WIECZORNE OPROWADZANIE PO WILLI LEOPOLDA KINDERMANNA.


Dzieje rodziny Kindermanów – jednej z bardziej znaczącego rodu w dawnej przemysłowej Łodzi – sięgają lat 20. i 30. XIX wieku. Rodzina pozostawiła po sobie istotne ślady w krajobrazie i historii miasta, wspaniałe fabryki oraz rezydencje, m.in. willę przy ul. Wólczańskiej 31. Willa Leopolda Kindermanna określana jest najczęściej jako jedno z najważniejszych dzieł secesyjnych w architekturze polskiej, wyróżniające się niezwykle interesującą formą i detalem architektonicznym oraz bogactwem wystroju wnętrz.

 

Oprowadzanie: Małgorzata Dzięgielewska – historyczka sztuki, kuratorka wystaw Galerii

 

O GODZINIE 22.00 SPOTKANIE Z MARKIEM SAKIEM I KURATOREM WYSTAWY, DYREKTOREM MGSŁ – DARIUSZEM LEŚNIKOWSKIM.

 

 

GALERIA RE:MEDIUM (UL. PIOTRKOWSKA 113) 18.00 – 1.00


WYSTAWA: MIEJSKIE LEGENDY – SŁOWNIK ŁODZIANIZMÓW. Interpretują polscy ilustratorzy

 

MIEJSKIE LEGENDY – SŁOWNIK ŁODZIANIZMÓW w interpretacji polskich ilustratorów i ilustratorek powstał w efekcie współpracy Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi i Łódź Design Festival, a osią wokół której zaistniał są oczywiście łodzianizmy, ale przedstawione w kontekście legend łódzkich. W przestrzeni Galerii Re:Medium, znajdującej się przy ulicy Piotrkowskiej 113, będzie można obejrzeć prace odwołujące się do legend związanych z miastem włókniarek. Pisany za pomocą obrazów słownik miejskich legend pokazuje, że aby powstało miasto, potrzeba czegoś więcej, niż tylko budynków i ulic – potrzebna jest wspólnota, budowana również poprzez opowieści, wspólnie przeżywane i odczuwane historie. Wystawa, w sposób przyjemny, ale efektywny, ucząc i bawiąc zarazem, przekazuje wiedzę o historii, architekturze i kulturze miasta oraz jego mieszkańcach. Liczymy, że w roku 600-lecia urodzin naszego miasta, projekt stanie się pretekstem do rozmowy o najstarszych dziejach Łodzi oraz sposobnością, sprzyjającą okoliczności do poznawania jej tożsamości. Integralną część projektu będzie stanowiło dopełnienie lektorskie, dzięki czemu odbiorcy wystawy będą mogli wysłuchać każdej z legend. W rolę lektora wcielił się ceniony muzyk i aktor Piotr Rogucki.

 

O GODZINIE 20.00 SPOTKANIE Z ILUSTRATORKĄ RENATĄ KRAWCZYK, LEKTOREM LEGEND PIOTREM ROGUCKIM ORAZ KURATORKĄ I KURATOREM WYSTAWY: ADRIANĄ USAREK I MICHAŁEM PIERNIKOWSKIM.

 


Wstęp wolny na wszystkie wystawy i wydarzenia towarzyszące.