:: NOC MUZEÓW 2023

NOC MUZEÓW 2023

Spotkanie z Markiem Sakiem i Dariuszem Leśnikowskim w Galerii Willa

Galeria Willa

ul. Wólczańska 31

13 maja o godzinie 22.00, w Noc Muzeów 2023, zapraszamy na spotkanie Markiem Sakiem, którego wystawę SZKICE MITYCZNE do 14 maja można oglądać w Galerii Willa oraz jej kuratorem, dyrektorem MGSŁ – Dariuszem Leśnikowskim. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. 

 

 

Współczesny człowiek podejmuje coraz odważniejsze próby zrozumienia i opisania otaczającego go świata. Są jednak tajemnice, które stawiają nas nadal pod ścianą bezradności. Próba zrozumienia fenomenów początku i porządku zazwyczaj rodzi poczucie dezorientacji i wprowadza w dziedzinę opanowaną przez uczucie trwogi. Często jest to doświadczenie o charakterze granicznym. Nie wystarczają nam ani wyjaśnienia nauki, ani koncepcje wielkich religii. Sami nieraz wpatrujemy się w gwiazdy, podświadomie szukając wskazówek. Nasze wyobrażenie o pochodzeniu i porządku świata wyraża się w mitach, obyczajach, ceremoniach religijnych i oczywiście w sztuce.


Jako wypowiedź malarstwo Marka Saka ma charakter synkretyczny. Przywołane symbole, rozmaite motywy mitologiczne, pojęcia budujące tytuły prac wskazują, że jego refleksja obejmuje przestrzenie rozmaitych wierzeń oraz doświadczenia różnych kultur.


Paul Klee stwierdzał: Malarz naśladuje grę sił, które stworzyły i stwarzają świat. Dzieła łódzkiego artysty bezsprzecznie to potwierdzają. Pojawia się na jego płótnach obraz nieskończonej otchłani (chaosu), wypełnionej bezkształtną masą, interpretowaną przez różne teorie jako mieszanina wszystkich żywiołów. To z tej wielkiej nieprzeniknionej próżni, zmiennej płynnej substancji Absolut powołuje do istnienia materię, przestrzeń i czas. Pierwotna próżnia nie jest jednak jałowa. Jest pełna siły twórczej oraz boskiego nasienia, zawiera wszystkie zarodki przyszłego świata.


Marek Sak wywołuje wizje burzy wieczności, kreuje cud uwolnienia skumulowanej potencji i otwarcia ciemności na nieskończoną przestrzeń. Światło oddzieliło się od mroku, dobro stanęło naprzeciw zła, kobieta obok mężczyzny. Pojawił się kontrast, antagonizm, rywalizacja. Człowiek, najdoskonalszy przejaw materii, byt fizyczny i duchowy, dzięki swej wolnej woli korzysta z dobra i piękna, ale też burzy, uwalnia popędy i instynkty. Marek Sak pisze o tym w swoich Szkicach mitycznych.


Artysta wskazuje, że skazani tu na chwilowość, mimo wszystko stajemy się cząstką wieczności; świadomi tego czy nieświadomi − jesteśmy zanurzeni w kulturze i w przestrzeni mitu. Nieustannie z tego potencjału czerpiemy, bo daje nam to wyjaśnienie niepokojących nas tajemnic. Dalej przemierzamy bezdroża bytu − ciągle niepewni i ciągle nienasyceni.


Dariusz Leśnikowski