::


600 lat Łodzi! Miejskie legendy online (czyt. Piotr Rogucki)

W weekend 29-30 lipca wystawę Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi i Łódź Design Festival: Miejskie legendy – słownik łodzianizmów w Galerii Re:Medium przy ul. Piotrkowskiej 113 z okazji 600. Urodzin Łodzi będzie można obejrzeć w promocyjnej cenie – 1 zł. Tych, którzy z różnych powodów nie będą mogli do nas dotrzeć, zachęcamy do śledzenia facebooka i instagrama @mgslodz, gdzie od 28 lipca publikować będziemy materiały z wystawy: nagrania, na których Piotr Rogucki wciela się w rolę lektora łódzkich legend, pocztówki i kolorowanki z ilustracjami prezentowanymi w Galerii i krótkie filmiki, na których kuratorka wystawy – Adriana Usarek przybliża znaczenie mniej i bardziej znanych łodzianizmów.

 

Legendy będziemy publikować na facebooku @mgslodz zgodnie z harmonogramem:


28 lipca, 11.00 ➤ Legenda o Retkini (ilustracje: Katarzyna Bogucka, Bovska)
29 lipca, 11.00 ➤ Czerwony herb Łodzi (ilustracje: Nikola Kucharska, Sonia Dubois)
30 lipca, 11.00 ➤ Legenda o Januszu i Sarze, czyli skąd pochodzi nazwa miasta – Łódź (ilustracje: Renata Krawczyk, Patryk Hardziej)
31 lipca, 11.00 ➤ O warkoczach panny Piotrkowskiej, czyli rzecz o tym, jak powstawała ulica Piotrkowska (ilustracje: Izabela Kaczmarek-Szurek, Anna Rudak)
1 sierpnia, 11.00 ➤ Opowieść o Ślepym Maxie (ilustracje: Dawid Ryski, Endo)

 

W tych dniach będzie można się także zapoznać z łodzianizmami, słowami funkcjonującymi stricte w języku łódzkim, wplecionymi w treść wybranych legend. Trzeba będzie w tym celu odwiedzić nasze konto na instagramie.
Dodatkowo w niedzielę 30 lipca na naszej stronie internetowej będzie można pobrać pocztówki i kolorowanki z dziesięcioma ilustracjami prezentowanymi na wystawie.

 

Liczymy, że w roku 600-lecia urodzin naszego miasta, projekt stanie się pretekstem do rozmowy o najstarszych dziejach Łodzi oraz sposobnością, sprzyjającą okoliczności do poznawania jej tożsamości.

 

Opracowanie materiałów: Adriana Usarek, Ida Stańczyk i Natalia Szeligowska

Kuratorami wystawy w Galerii Re:Medium są Adriana Usarek (Miejska Galeria Sztuki w Łodzi) i Michał Piernikowski (Łódź Design Festival).