::


Galeria Willa

ul. Wólczańska 31

Galeria Chimera

ul. Wólczańska 31

Galeria Re:Medium

Piotrkowska 113

Zapraszamy w czasie tegorocznej Nocy Muzeów do trzech naszych przestrzeni wystawienniczych: do Galerii Willa, Galerii Chimera oraz Galerii Re:Medium.

Wstęp wolny na wszystkie wystawy i wydarzenia towarzyszące!

 

Galeria Willa, ul. Wólczańska 31

Zapraszamy w godz. 18.00-24.00 na wystawę „Prawa czasu, prawda plakatu. Plakaty z lat 60. i 70. XX wieku do wystaw łódzkiego Biura Wystaw Artystycznych” w ramach tegorocznego Łódź Design Festival.

 

Wystawa prezentuje wybór prawie stu plakatów 41 polskich projektantów, które towarzyszyły wystawom organizowanym przez łódzkie Biuro Wystaw Artystycznych w latach 1964-1979. Ekspozycja wzbogacona jest także o archiwalne zdjęcia z wybranych ekspozycji, oraz o wydawnictwa kilku projektantów do ilustrowanych plakatami wystaw. Przedstawiamy ówczesną czołówkę łódzkich artystów: Bogusława Balickiego, Stanisława Łabęckiego, Ryszarda Kubę Grzybowskiego, Włodzimierza Morawskiego, Piotra Bojanowskiego, Andrzeja Pukaczewskiego, Andrzeja Smoczyńskiego, Ewę Stanisławską-Balicką, Andrzeja Szonerta, Jerzego Trelińskiego, ale także znanych plakacistów z takich ośrodków jak Warszawa – Wiktor Górka, Marian Nowiński, Waldemar Świerzy, czy Jerzy Treutler; Wrocław – Jan Jaromir Aleksiun, czy Kraków – Janusz Wysocki – artystów projektantów, ściśle współpracujących w owym czasie z łódzkim BWA.
Plakaty prezentowane na wystawie ukazują wiele stylistyk, posługują się różnymi formami znaku plastycznego, począwszy od tych reprezentujących prostotę i operujących syntetycznym znakiem czy poetycką metaforą (typowe dla malarstwa materii czy informelu lat 50. i 60. XX wieku), po nawiązanie do konstruktywistycznej formy, gdzie kompozycja graficzna i układ typograficzny tworzą wrażenie jedności (nurt geometryczno-abstrakcyjny). Część zbioru zawiera także plakaty, w których projektanci wykorzystali wybrane dzieło artysty lub jego fragment do opracowania projektu, znajdziemy tu również kilka ciekawych przykładów wykorzystania fotografii jako głównego medium w plakacie.

 

Galeria Chimera, ul. Wólczańska 31

Zapraszamy w godz. 18.00-24.00 na wystawę „Pielęgnuj w sobie obrazy wolności. Grafika ukraińska z kolekcji Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi”.

 

Od wielu lat podczas organizowanego przez Miejską Galerię Sztuki w Łodzi Międzynarodowego Triennale Małe Formy Grafiki, Polska – Łódź mocno zaznaczają swoją obecność ukraińscy graficy. W latach 1991-2020 do prezentacji konkursowych zostało zakwalifikowanych 46 artystów z Ukrainy. Dwóch z nich nagrodzono Honorowym Medalem Triennale. Byli to: w 1999 roku ‒ Walerij Demianiszyn, a w 2014 ‒ Jarosław Kaczmar.

Grafika ukraińska zawsze prezentowała wysoki poziom. Prace odznaczały się znakomitym warsztatem, ciekawymi rozwiązaniami formalnymi. Sztuka ta zadziwiała rozpiętością tematyczną i umiejętnością godzenia tradycji z wpływami różnych nurtów sztuki współczesnej.

Wystawa w Galerii Chimera potwierdza rozległość poszukiwań artystów. Stanowi panoramę stylów, poetyk, kierunków i orientacji twórczych. Ukraińscy graficy poruszają w swych pracach różne problemy, sięgając przy tym po odmienne sposoby obrazowania, od przedstawiających, często naznaczonych symbolem i metaforą, po takie, w których twórcy zwracają się ku środkom abstrakcyjnym.

W pracach prezentowanych podczas kolejnych edycji łódzkiego Triennale artyści z Ukrainy snuli ogólną refleksję nad światem, nad sztuką, mówili o poezji codziennego życia, ale akcentowali też obsesje i lęki współczesnego człowieka. W niektórych grafikach ‒ widzimy to dzisiaj wyraźnie ‒ antycypowali dzisiejsze poczucie chaosu i tragedii.

Podczas wystawy w Galerii Chimera przedstawiamy wybrane prace 42 twórców. Ekspozycja gwarantuje bogactwo przeżyć, zarówno duchowych, pogłębionych przez refleksję nad obecnym losem Ukrainy, jak i estetycznych.

Obecna wystawa jest skromnym wyrazem łączności z walczącymi o swoją niezawisłość Ukraińcami, świadectwem poparcia dla ich demokratycznych dążeń i potwierdzeniem bliskości ze zwykłymi ludźmi, którzy przeżywają tragedię wojny.

 

Dodatkowe wydarzenia:

godz. 19.00-20.30 – warsztat artystyczny „Galanty plakat!”

Warsztat swoim tematem nawiąże do stylistyki i problematyki aktualnej ekspozycji plakatów z lat 60. i 70. XX wieku do wystaw łódzkiego Biura Wystaw Artystycznych. Podzielone na dwie części spotkanie połączy warstwę teoretyczną oraz praktyczną, a gotowymi realizacjami będzie można cieszyć się w domu, może też Zespół Galerii włączy je do ekspozycji!
Spotkanie rozpocznie badanie anatomii plakatu – przegląd prac zgromadzonych na wystawie, omówienie ich konstrukcji, poszukiwanie cech dobrej „reklamy wydarzenia”, przeplecione zadaniami otwierającymi wyobraźnię. Nie będzie nudy!????
Następnie nasze obserwacje i wnioski przeniesiemy na własne projekty plakatów w oparciu o uwagi przedstawione w pierwszej, teoretycznej części spotkania. W Willowej Pracowni Plakatu powstaną realizacje łączące różne materiały plastyczne i techniki… ale, by nie było zbyt łatwo????, o części wizualnych elementów składowych, które będą musiały pojawiać się w naszych kompozycjach, zadecyduje wielkie losowanie z magicznego pudła form! Gotowi na zabawę? Uczyńmy z plakatu pole do twórczej improwizacji!

 

miejsce: Galeria Willa, ul. Wólczańska 31

ilość miejsc: 15

wiek uczestników: 8-14 lat

zapisy: do 13.05. (piątek), do godz. 16.00, mailowo: sekretariat@mgslodz.pl lub telefonicznie 42 674 10 59

prowadzenie: Dominika Pawełczyk – projektantka plakatu, zaproszenia, katalogu do wystawy „Prawa czasu, prawda plakatu”, historyczka sztuki, kuratorka wystaw Galerii

 

godz. 20.30 – oprowadzanie po wystawie „Prawa czasu, prawda plakatu”. O ekspozycji i historii polskiego designu lat 60. i 70. XX wieku opowie prof. Mariusz Łukawski, prowadzący Pracownię Projektowania Plakatu w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, jeden z autorów wystawy.

 

godz. 22.00 – nocne zwiedzanie willi Leopolda Kindermanna oraz wystawy „Pielęgnuj w sobie obrazy wolności” – prowadzenie: Małgorzata Dzięgielewska, historyczka sztuki, kuratorka wystaw Galerii

 

18.00-24.00 – stanowisko wydawnicze z publikacjami Galerii

Dla wszystkich chętnych przygotowaliśmy bezpłatne plakaty z wcześniejszych wystaw Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi.

 

Galeria Re:Medium, ul. Piotrkowska 113

Zapraszamy w godz. 18.00-23.00 na zwiedzanie wystawy „Słownik ukrainizmów. Interpretują polscy i ukraińscy ilustratorzy”, zorganizowanej wspólnie z Łódź Design Festival 2022.

 

Dodatkowe wydarzenia:

18.00-19.00 – warsztat plastyczny „Mój ulubiony ukrainizm”

Miłośniczki i miłośnicy ilustracji! Mistrzynie i mistrzowie nożyczek! W ramach warsztatów uczesniczki/icy wylosują wyrazy ze słownika ukrainizmów, by za pomocą różnych materiałów plastycznych (bibuła, kolorowe kartony, flamastry) oraz technik, m.in. collage’u, wykonać własne ilustracje poszczególnych ukrainizmów, takich jak: chmara, wataha, koromysło, bohomaz, step, hopak czy mereżka itp. Zobaczymy, jakie niezwykłe dzieła zostaną wyczarowane z kolorowych papierów i kartonów…

 

miejsce: Galeria Re:Medium, ul. Piotrkowska 113

ilość miejsc: 15

wiek uczestników: 5-12 lat

zapisy do 13.05. (piątek), do godz. 16.00: sekretariat@mgslodz.pl lub telefonicznie 42 674 10 59

prowadzenie: Adriana Usarek – współkuratorka wystawy, historyczka i krytyczka sztuki, edukatorka Galerii

 

godz. 19.30 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Słownik ukrainizmów. Interpretują polscy i ukraińscy ilustratorzy” – prowadzenie: Adriana Usarek