:: TEMPUS REI (CZAS PRZEDMIOTU)

Tempus rei
(Czas przedmiotu)

Ryszard Porębski

Galeria Chimera

ul. Wólczańska 31

wernisaż: 5 lutego 2016, godz. 18.00

05.02.2016 - 06.03.2016

Kuratorka: Adriana Michalska

 

Wystawa zatytułowana „Tempus rei” z łaciny oznacza  czas przedmiotu. Składa się na nią 36 wybranych prac, które powstały na przestrzeni lat 2013 - 2015. Nazwa wystawy nierozerwalnie związana jest z przedmiotami z przeszłości. Ludzie od wieków gromadzili przedmioty, pragnęli otaczać się różnorodnymi rzeczami, które odchodząc, zostawiali kolejnym pokoleniom. Obecnie w sztuce zyskują one inny status, zmienia się ich pierwotne znaczenie.

Ryszard Porębski bardzo chętnie w swej działalności twórczej sięga po tematykę martwych natur. Jest  to Jego wielką  pasją, można rzec, iż nawet sposobem na życie. Od wielu lat jest wierny tak wytyczonej drodze. Trwa przy idei obrazu jako zapisu widzianej rzeczywistości. Konsekwentnie i po wielokroć podejmuje tę tematykę. Fascynują go zwykłe przedmioty z minionych epok, zbiera je i gromadzi, a malując je, przywraca im jakby na nowo życie. Zwraca uwagę na ich kruchość, delikatność, wyjątkowość i niepowtarzalność. Jego twórcza działalność jest przejawem poszukiwania piękna. Najpierw odkrywa piękno obecne w rzeczywistości, w przedmiotach codziennego użytku, które są autentycznymi zabytkami kultury, często mającymi wartość historyczną, jak na przykład barokowy dzwonek, śpiewnik z XIX wieku z  Düsserdorfu, przewrócone kielichy, naczynie po łódzkich fabrykantach Scheiblerach, butelki i szkło holenderskie, cynowe dzbany czy muszle, a następnie tworzy z nich martwe natury rozkładając poszczególne przedmioty pojedynczo na neutralnym tle. Taki rodzaj układu kompozycyjnego jest charakterystyczny dla malarstwa Ryszarda Porębskiego, nie jest on oparty na zasadach „kompozycji zespolonych, jak to najczęściej ma miejsce w sztuce określanej martwą naturą”.

Artysta swoją całą uwagę kieruje w stronę codziennego, zwykłego przedmiotu, zapomina o sobie, by móc kontemplować, patrzeć obiektywnie. Dzięki temu  może wejrzeć w życie rzeczy, głosić ich istnienie, nieprzemijalność. Często mówi  się, że ludzie odchodzą, a przedmioty pozostają. Twórczość artysty jest próbą ocalenia ich przed zapomnieniem, pragnieniem wyłonienia ich z nicości. Artysta pokazuje to czego już nie ma, poprzez to co jest, czyli pozostawione przez ludzi rzeczy i ślady zużycia na przedmiotach, na przykład wgłębienie w cynowym kielichu. Nieobecność wyrażają tutaj ślady obecności. Przedmioty są nośnikiem silnych emocji, o tym co utracone, o osobach do których należały, często odnosimy się do nich z nostalgią i wielkim sentymentem. Przenoszą emocje oraz inne treści, których przekazanie nie wymaga werbalności. Właśnie wtedy, gdy człowiek jest nieobecny, zwykłe przedmioty nabierają nowego znaczenia, wiele znaczeń. Mogą zmieniać znaczenie, nabierając zupełnie nowego niż pierwotne, a co najważniejsze przez swoją obecność  mogą podkreślić nieobecność człowieka. Otwierają także drzwi do ludzkich wspomnień, umysłu, skojarzeń. Świat obrazów Ryszarda Porębskiego to właściwie w pewnym sensie kolekcje mało znaczących przedmiotów, z których czyni obiekty malarskie, które następnie wprowadza w przestrzeń dzieła sztuki, a poprzez sposób ich prezentacji nadaje im charakter wyjątkowy w myśl zasady, iż „wielkie rzeczy są robione przez serię małych rzeczy skupionych razem”. (Vincent van Gogh) 

 

                                                                                            Adriana Michalska

                                                                                            -fragmenty tekstu do folderu wystawy


Ryszard Porębski urodził się 9 października 1949 roku w Rybniku. Studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (PWSSP) w Łodzi obecnie Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Dyplom na Wydziale Grafiki Warsztatowej w Pracowni Drzeworytu prof. S. Fijałkowskiego i prof. A. Bartczaka otrzymał w 1977 roku. Uczestniczył w licznych wystawach indywidualnych i okręgowych, jest członkiem ZPAP od 1979 roku.

Chętnie podejmowanymi tematami są martwe natury i pejzaże. Obecnie tworzy i mieszka w Łodzi.


łódź kreuje pion

Patronat medialny


TVP ŁÓDŹ Radio Żak
Plaster lodzki ART INFO - kolor