:: RAJ TUŻ ZA ROGIEM

raj
tuż za rogiem

Wystawa towarzysząca 17. Międzynarodowemu Triennale Małe Formy Grafiki, Polska – Łódź 2020

Galeria Bałucka

Stary Rynek 2

wernisaż: 23.10.2020, godz. 15.00 - live-stream na fb galerii

23.10.2020 - 14.02.2021

Uprzejmie informujemy, że kierując się poczuciem odpowiedzialności musieliśmy dokonać kolejnych, istotnych zmian w przebiegu naszego 17. Międzynarodowego Triennale Małe Formy Grafiki Polska – Łódź 2020.
Uroczystość inauguracji Triennale w dniu 22 października w Galerii Willa odbędzie się bez udziału widzów. Ogłoszenie wyników Konkursu i przedstawienie nagrodzonych będzie zrealizowane jedynie w transmisji live-stream na naszym facebooku o godz. 18.00. Podobnie otwarcia wystaw towarzyszących w trzech pozostałych galeriach w dniu 23 października: wystawy grafiki latynoamerykańskiej „Raj tuż za rogiem” w Galerii Bałuckiej przy Starym Rynku 2 o godz. 15.00, wystawy prac Jiříego Brázdy „Arcana feminae” w Galerii Re:Medium przy ul. Piotrkowskiej 113 o godz. 17.00 oraz ekspozycji prac Teodora Durskiego „Coraz bliżej do kosmosu” w Ośrodku Propagandy Sztuki w Parku Sienkiewicza o godz. 19.00.
Ekspozycje we wszystkich galeriach będą udostępnione widzom w kolejnych dniach: wystawa główna w Galerii Willa od piątku 23 października, wszystkie wystawy towarzyszące od soboty 24 października w godzinach funkcjonowania poszczególnych galerii, z zachowaniem reżimu epidemiologicznego (noszenie maseczek, używanie płynów dezynfekujących, ograniczenie liczby osób równocześnie przebywających w budynku, zachowywanie odpowiednich odległości między widzami).

Z przykrością musimy też poinformować, że odwołana zostaje tradycyjna aukcja małych form graficznych, od lat towarzysząca imprezie, planowana na 22 października na godz. 19.30. Nie chcemy z niej całkowicie rezygnować. Przesuwamy ją na razie w czasie, z nadzieją, że znajdziemy jakiś „zdrowy” termin w listopadzie, bądź na początku grudnia, i pojawią się na tyle sprzyjające okoliczności, aby ją bezpiecznie przeprowadzić.
Za wszystkie niedogodności serdecznie przepraszamy.

 

Artyści: Alvaro Bracci, Fabio Herrera, César Valverde, Adrián Arguedas, Eduardo Emilio Esparza, Rodolfo Stanley, Francisco Amighetti, Jorge Crespo Berdecio , Carlos Barberena, Rafael Ángel García (Felo), Sebastian Mello, Pedro Arrieta, Alejandra Fournier, Hernán Arévalo, Guillermo Porras, Oscar Carmona, Cali Rivera, Joaquín Rodríguez del Paso, Carlos Castro Vindas, Li Briceño, Rose Mery Vega Zeledón, Mario Maffioli, Isidro Con Wong, Carlos Tapia, Alejandro Castillo, Florencia Madrigal Orué, Adrián Gómez, Marcia Salas, Rigo Peralta, Ricardo Alfieri, Juan Bernal Ponce, Gabriel Riggioni, Félix Arburola, Rosemary McDermott, Spartacus Cacao, Ricardo Ávila Baltodano, Julían Ramírez García, Irene Mineko Chi-Ná Livia

 

kurator: Julián Ramírez García, Fundacja Unamos Culturas

koordynatorka: Martyna Nowosiad

 

Sztuka Ameryki Łacińskiej, tak odległa i tak rzadko prezentowana w Polsce, nareszcie znalazła się „tuż za rogiem”, bo w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi, gdzie każdy może choć na chwilę przenieść się do raju. Raju, którego wyobrażenie lub jego artystyczna interpretacja po części zdefiniowana przez szerokość geograficzną, w której powstawał, może pochłonąć, zaskoczyć, sprowokować albo też zaspokoić wyobrażenia odbiorców.

Z upału i wilgoci tropików latynoamerykańskich do serca Polski, do Łodzi, dotarło nieco około 60 dzieł sztuki z dziedziny grafiki, należących do kolekcji Fundacji Unamos Culturas (…).

Każdy z prezentowanych autorów odkrywa kawałek swojej osobowości, swojej wizji, ale też przekonań, lęków czy pragnień, które ubiera w jedną z technik graficznych. (…) Każdy z artystów, nieświadomie, dostaje również dodatkową rolę – staje się w tym zbiorze również ambasadorem swojego kraju i przenosi nas w specyficzną dla niego rzeczywistość. Poznajemy kawałek ojczyzny autora poddając się działaniu kolorów, figur czy kompozycji. Oczywiście na dany kraj patrzymy wciąż oczami, a dokładniej środkami wyrazu danego artysty, jego emocjami, doznaniami czy uwarunkowaniami środowiskowymi (…).

Z przyjemnością prezentujemy państwu artystów z Kolumbii, Peru, Boliwii, Dominikany, Meksyku, Salwadoru, Nikaragui i Kostaryki.

 

Julián Ramírez García, fragmenty tekstu do katalogu wystawy

 

Prezentowana po raz pierwszy na taką skalę w historii Galerii, sztuka Ameryki Łacińskiej, łączy w sobie strefę intymną, emocjonalną z prozą życia codziennego. Zestawienie żywiołowego temperamentu z niedoskonałą rzeczywistością skutkuje tym, że nie można jej jednoznacznie ocenić. Pierwsze wrażenie – intensywność i różnorodna gama barw czy dynamika elementów tworzących prace sugerują, że artyści, tworząc, skupiają się na rzeczach prostych, lekkich, miejscami nawet przyjemnych, żeby nie powiedzieć wręcz infantylnych.

Co więcej, w odróżnieniu od − często zachowawczej − sztuki europejskiej, sztuka latynoska nie boi się dosłowności, emocjonalności, a artyści czerpią inspiracje z lokalnej kultury, symboli czy tradycji, od której wielu współczesnych artystów za wszelką cenę się odcina. Sztuka latynoamerykańska jest dumna ze swoich tradycji, ze swojej historii – w niej nie ma miejsca na tabu czy wstyd. Ale to również historia o poszukiwaniu pasji, autentyczności, szczęścia, a współczesnym twórcom nie są obce bieżące problemy i lęk.

 

Raj tuż za rogiem (El Paraíso a la vuelta de la esquina) to tytuł książki noblisty z 2010 roku Mario Vargasa Llosy. Jego twórczość przepełniona jest pierwotnymi emocjami, erotyzmem i zmysłowością. Wiele z wystawianych grafik sięga po te same motywy.

 

Martyna Nowosiad, fragmenty tekstu do katalogu

Patronat Honorowy Prezydenta Miasta Łodzi Hanny Zdanowskiej


Logo Prezydent miasta


Fundacja Unamos Culturas

Patronat medialny


TVP Kultura TVP ŁÓDŹ RGB
radio łódź Radio złote przeboje
niezła sztuka Plaster łódzki_nowy
Radio żak Szum
Rynek i Sztuka retsat
kalejdoskop