:: LEOKADIA BARTOSZKO RELACJA 3 × 13 FOTOGRAFIA

Leokadia
Bartoszko
RELACJA
3 × 13
fotografia

Galeria Chimera

ul. Wólczańska 31

wernisaż: live na Facebooku Galerii 20 sierpnia o godz.10:30

20.08.2020 - 20.09.2020

koordynatorka wystawy: Monika Nowakowska

 

Czas nieustannie płynie, nas i wszystko wokół nas zmienia. A może to my wraz z otaczającą nas przestrzenią ożywiamy czas, budujemy nowe relacje i obrazy, aby przy pomocy fotografii dokonywać cudu zamrażania tego rozpędzonego bezlitośnie, abstrakcyjnego pojęcia?
Ekspozycja składa się z dwóch części – 36 zdjęć w formacie 50 × 70 cm, będących wiernym zatrzymaniem obserwowanego zjawiska i 13 prac wielkości 100 × 70, będących montażem elektronicznym widoków z pracowni z elementami wcześniejszych moich dokonań fotograficznych.
Celem tych montaży jest wzbogacenie emocjonalne, pogłębienie warstwy znaczeniowej i skojarzeniowej przekazywanego tematu.
Do głosu doszła wyobraźnia i potrzeba budowania autorskich kompozycji.
Czas płynie dalej, wciąż sięgam po aparat, poszukuję różnic w zapisie tej samej chwili przez różne aparaty i nośniki, korzystając nawet z samodzielnie wykonanego, wielkoformatowego aparatu otworkowego. Mam nadzieję, że starczy mi jeszcze na to czasu...

 

(fragment tekstu Leokadii Bartoszko z folderu wystawy)

 

 

Leokadia Bartoszko – urodzona w Wilnie w 1943 roku, w 1961 roku ukończyła II Liceum Ogólnokształcące w Łodzi, w latach 1961-67 studiowała w łódzkiej PWSSP w pracowni malarstwa prof. Mariana Jeschke, studia ukończyła z wyróżnieniem. W 1991 roku uzyskała doktorat z fotografii na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie, w 2000 obroniła habilitację z fotografii i przeźroczy barwnych na Wydziale Grafiki ASP w Łodzi. Wieloletni pracownik dydaktyczny łódzkiej Akademii, w latach 2008-2012 dziekan Wydziału Sztuk Wizualnych. Obecnie profesor nadzwyczajny i kierownik Zakładu Sztuki Mediów w łódzkiej Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej. Od 2014 roku prowadzi tam zajęcia z fotografii na Wydziale Artystycznym. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków i Związku Polskich Artystów Fotografików, gdzie drugą kadencję pełni funkcję prezesa Okręgu Łódzkiego.
Autorka ponad trzydziestu wystaw indywidualnych, m.in. w Art Institute of Philadelphia w USA, Domu Kultury Polskiej w Wilnie, Galerii 102 w Warszawie oraz w miejskich galeriach sztuki w Łodzi, Bydgoszczy, Toruniu, Częstochowie, Sieradzu, Lesznie, Słupsku, Kaliszu; uczestniczka ekspozycji zbiorowych na terenie kraju i za granicą (Belgia, Niemcy, Włochy, Litwa, Kuba, Meksyk, Czechy, Węgry, Słowacja, Rosja, Bułgaria, Syria,).
Stypendystka Ministerstwa Kultury i Sztuki (1983), prezydenta miasta Łodzi (1987), laureatka Nagrody Rektora ASP w Łodzi (1982, 1991, 2000), wyróżnień w konkursach malarskich i fotograficznych oraz Brązowego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2014), uhonorowana przez American Biographical Institute nagrodą uznaniową „Kobieta Roku 1999”.

 

Więcej o autorce: http://www.bartoszko.pl/


łódź kreuje pion

Patronat medialny


TVP ŁÓDŹ RGB retsat
Plaster łódzki_nowy Radio żak
Radio złote przeboje kalejdoskop
ART INFO - kolor Rynek i Sztuka


ZPAF ŁTF