:: IZABELA STRONIAS

Izabela Stronias

Intuitum et logicam

Galeria Chimera

ul. Wólczańska 31

wernisaż: 13.05.2023, godz. 18.00

13.05.2023 - 18.06.2023

Organizatorzy: Miejska Galeria Sztuki w Łodzi i Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi 


Kurator: Dariusz Leśnikowski



Wystawa ukazuje tematykę przenikania się sztuk projektowych i sztuk pięknych w twórczości scenograficznej, kostiumograficznej i malarskiej. Prace scenograficzne Izabeli Stronias prezentowane były ostatnio w Muzeum Narodowym we Lwowie, a jej prace malarskie na międzynarodowych wystawach, miedzy innymi w Galerii Sisley w Paryżu. W Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi zaprezentowane zostaną po raz pierwszy.

 

Prace z zakresu scenografii i kostiumu teatralnego obejmują realizacje projektowane do spektakli dramatycznych, baletu, oper, filmów fabularnych. Założenia artystyczne wystawy w Galerii Chimera dotyczą przede wszystkim idei przenikania się sztuk projektowych i sztuk pięknych. Zaprezentowane zostaną na niej projekty kostiumów teatralnych, które dotąd oglądane były jedynie przez twórców spektakli i pracownie teatralne.


Izabela Stronias projektowała kostiumy i scenografię do 36 spektakli teatralnych, 11 teatrów telewizji i 13 filmów fabularnych. Wystawa prezentuje projekty kostiumów i scenografii do wybranych przedstawień i filmów fabularnych, które zdobyły znaczące nagrody lub są w szczególny sposób cenione przez samą autorkę.


Prezentowane na wystawie obrazy powstały w latach 2012- 2023. Cykl jest materializacją zdobytych doświadczeń i intuicji artystycznych, które powstały podczas opracowywania koncepcji plastycznych dla spektakli teatralnych i filmów fabularnych, kiedy to wyobraźnia porusza się w obrębie ruchomych obrazów, które zatrzymane w kadrach szkiców, projektów czy rysunków podlegają często ogromnemu okrojeniu na skutek interwencji artystycznych reżysera, operatora czy aktora. Cykl obrazów Intuitum et logicam – zapomniane szyfry teatralnych snów aspiruje do próby ocalenia tego, co nie zostało zrealizowane w teatrze, a co pozostało w artystycznej pamięci. Płaszczyzna obrazu staje się sceną wolności twórczej i możliwością ocalenia idei, które w ten sposób mogą najdoskonalej ujrzeć światło dzienne.


Intuitum et logicam – to nawiązanie do procesu twórczego, gdzie nagłe przebłyski intuicji malarskiej przeplatają się z jasnym, logicznym myśleniem rządzącym prawami kompozycji plastycznej. Cykl plastyczny pretenduje do wydobycia i ocalenia szyfrów teatralnych snów, które pominięte w realizacjach scenograficznych, czekają na swoją nową odsłonę.

 


Izabela STRONIAS – absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi (obecnie Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego) i Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Projektuje scenografię oraz kostiumy teatralne i filmowe dla teatru telewizji, teatrów dramatycznych, oper, baletów i filmów fabularnych. Współpracuje m.in. z Teatrem Wielkim w Łodzi, Teatrem Nowym w Łodzi, Teatrem Logos w Łodzi, Teatrem Wielkim w Poznaniu, Teatrem Nowym w Poznaniu, Operą Bałtycką w Gdańsku, Teatrem Muzycznym w Gdyni, Teatrem Polskim we Wrocławiu, Instytutem Grotowskiego we Wrocławiu. Współpracowała z reżyserami polskimi, francuskimi, chińskimi oraz niemieckimi. Jest autorką kostiumów do polskich i zagranicznych filmów fabularnych. Za swoją twórczość była wielokrotnie nagradzana. Otrzymała trzy Złote Maski – za kostiumy do spektaklu „Intryga i miłość” (Teatr Jaracza w Łodzi), za scenografię i kostiumy do spektaklu „Kobro” (Teatr Nowy w Łodzi), za scenografię i kostiumy do opery „Semele” (Teatr Wielki w Łodzi). Za kostiumy do filmu fabularnego „Kamerdyner” (reż. Filip Bajon) otrzymała nagrodę Polskiej Akademii Filmowej „Orzeł 2019”.


Poza działalnością filmową i teatralną zajmuje się malarstwem. Jej prace były prezentowane podczas wystaw indywidualnych oraz zbiorowych w kraju i za granicą. Ostatnio w Galerii Fundacji Sisley w Paryżu.


Prowadzi Pracownię Kostiumu Teatralnego i Filmowego w Instytucie Ubioru w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Była kuratorką wystaw plastycznych. Członkini ZAPA i Polskiej Akademii Filmowej.

Patronat medialny


patron artinfo patron kalejdoskop
patron plaster patron retsat
patron TVP lodz