:: DOMINIKA ŁUKAWSKA RYSUNEK

Dominika Łukawska
Rysunek

Dominika Łukawska - Rysunek

Galeria Bałucka

Stary Rynek 2

wernisaż: 06. 04. 2006, godz. 17.00

06.04.2006 - 07.05.2006

Wystawa towarzysząca VI Festiwalowi Nauki, Techniki i Sztuki

Dominika Łukawska (1981) jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, dyplom w 2005 r.
Jest dwukrotną laureatką Konkursu im. Władysława Strzemińskiego. W XXI edycji zdobyła nagrodę Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi. Obecna wystawa jest nagrodą w tym konkursie.
„Wykorzystanie i zróżnicowanie walorów linearnych, modelunku, światłocienia przez lawowanie, szrafowanie i kładzenie świateł bielą, to arsenał środków dający szeroką skalę możliwości. Dominika Łukawska posługuje się nią z dużą swobodą i umiejętnie panuje nad, wydawałoby się, szybkim, niekontrolowanym gestem.
[…] Artystka przykłada dużą wagę do tego, aby nie przekroczyć momentu dosłowności. Jej działanie to szukanie sposobu na wywołanie napięcia między niedopowiedzeniem, a określeniem. Postaci istnieją w czymś na kształt snu, z którego mogą zostać wydobyte z pomocą niewielkiej interwencji. Dlatego wszystkich kresek jest dokładnie tyle, ile trzeba by poddać tylko pewne ślady, zasugerować formę, kształt, którego się domyślamy, a następnie dobudowujemy, układamy, nie mając wątpliwości, co do intencji przedstawienia.
[…] Rysunki Dominiki Łukawskiej zestawione ze sobą, stanowią całość i odzwierciedlają zamysł, jakim była, zachęta do snucia domysłów. Nie swobodnych fantazji, lecz właśnie domysłów w precyzyjnie przez autorkę wyreżyserowanych sytuacjach.”

Joanna Ossowska-Struszczyk
/fragment tekstu z katalogu towarzyszącego wystawie/

Patronat medialny


ART INFO - kolor