:: SPOTKANIE Z EDWARDEM ŁAZIKOWSKIM

Spotkanie
z Edwardem
Łazikowskim

„Bezdrożami – w kolizjach – ku wyższości.Nowa ontologia i twórczość” Edwarda Łazikowskiego

Ośrodek Propagandy Sztuki

Park im. H.Sienkiewicza

Prezentacja kilku nowych prac i książki „Bezdrożami – w kolizjach - ku wyższości. Nowa ontologia i twórczość” Edwarda Łazikowskiego

Zapraszamy na spotkanie z Edwardem Łazikowskim oraz prof. Grzegorzem Sztabińskim, które odbędzie się 17 czerwca 2015 o godz. 17.00 w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi – Ośrodku Propagandy Sztuki, Park im. H. Sienkiewicza

Książka jest zestawieniem autorskich poglądów dotyczących teorii bytu. Artysta wyjaśnia ideę fragtorów, koncepcję trójmentu, a także koncepcję sensu istnienia i zmagań ludzkich z przeciwnościami losu, odnosząc się do przykładów z wielu dziedzin życia i działalności człowieka, natury oraz Wszechświata. Dyskurs przybiera różne formy: od eseju naukowego przez bardziej swobodną i gawędziarską narrację do powieści filozoficznej.

Edward Łazikowski pisze we wstępie: „W śladach dostrzegłem realne czasoprzestrzenne byty, wcale nie gorszej kategorii niż inne, lecz mające swoją osobność, która intrygowała i wymagała bliższych wyjaśnień. Wkrótce owe ślady dały się bliżej poznać, odsłaniając swoją historię, piękno i niespożytą moc działania w procesie formotwórczym obejmującym cały bezmiar Wszechświata”.


 

RELACJA  AUTORSKA  Z ODBYTEJ PREZENTACJI

Na „Prezentacji…” oprócz poruszenia problemów teoretycznych zawartych w  mej książce i pokazaniu trzech schematów wyobrażających figurę trójmentu, wystawiłem do oglądu pięć prac fotograficznych na papierze formatu 190X95 cm. nazywających się „Postfigurami wywindowanymi”.

Są to twory powstałe w pierwszej fazie samorzutnie bez mojego udziału (w jakimś zespole środowiskowym), a potem – w świadomie podjętym  przeze mnie procesie współtwórczym  z nimi i  innymi materiałami, z jakimi mieliśmy (one i ja) styczność. Proces ten nie ma planowanego końca, jest wciąż otwarty;  otwarty także na przekształcenia mogące wystąpić w zaistniałych już dokumentacjach. Przy czym, mój wkład formotwórczy, jak i wkład  materiałów czy innych przedmiotów, jest u mnie przedmiotem specjalnej troski, by w miarę uczciwie je oceniać i dzielić się z nimi płynącymi z tego korzyściami czy stratami. Staram się traktować je podmiotowo.

Ponieważ najczęściej ich źródłem pierwotnym (punktem wyjścia)  jest środowisko odpadków i śmieci wytwarzanych przez naszą cywilizację, które zwykło kojarzyć się z niskimi wartościami,  natomiast podjęty proces współtwórczy  przenosi je do wartości wyższych  – winduje w górę, nazwałem je tworami wywindowanymi.

Ponadto odbyła się projekcja dokumentacji filmowej (wideo) pięciu moich prac powstałych w 2014 roku. Były to: jedna instalacja pt. „Kometa wbita na harpun” i cztery performance wykonane przed okiem kamery: „Pod skrzydłami łopoczącego wiatru”, „W obrazie (wertykalnie i horyzontalnie)”„Wszczynanie kontaktu” (załączono obok dwa istotne kadry z tej rejestracji), „Wypuszczanie z pracowni rzeźb pyłowych”.

Edward Łazikowski, 2015-06-24