:: POŁAWIACZE PORTRETÓW
Ośrodek Propagandy Sztuki
Park im. H.Sienkiewicza
sala audiowizualna I p.
14 grudnia 2021, g. 18.00
Miejska Galeria Sztuki w Łodzi zaprasza we wtorek, 14 grudnia o g. 18.00 na wykład, towarzyszący wystawie „Fifty years after. Jacek Koprowicz, Ryszard Lenczewski, Zbigniew Wichłacz”, pt. „POŁAWIACZE PORTRETÓW – portret w fotografii od Kodaka do Man Raya”.
Wykład odbędzie się w sali audiowizualnej na I piętrze, wygłosi go Magdalena Komborska – niezależna kuratorka wystaw i projektów artystycznych, producentka filmowa, krytyczka i historyczka sztuki, malarka.
wstęp wolny
obowiązują zapisy (do 30 osób) do dnia 13 grudnia br.
od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00
pod tel. 042 674 10 59
lub mailowo: galerie@mgslodz.pl
POŁAWIACZE PORTRETÓW – portret w fotografii od Kodaka do Man Raya.
Portret, delikatny jak zjawa senna, prześwietlony i może tylko symulujący twarz…? Taki właśnie kobiecy portret pojawia się na pierwszym rayogramie Man Raya. Damskie ciało prześwietla powierzchnię fotografii. Światło uwypukla je, stwarzając palącą i ekspresyjną pozę kobiety i dosłownie spojone z bielą spojrzenie. To ona – portretowana, autoportretowana ulegająca re-wizjom, hejtowi, kampaniom mediowym, uwielbiana i totalnie odpychana – twarz kobieca. Stanowi ona część subtelnych historii szeptunek Kobiet mocy Katarzyny Majak, zjaw sennych I will Find You on the Beach Sary Willmers, modelek z serii Wild life Maurycego Gomulickiego i autoportretów samych artystek z serii Pańcia i 29. 600,00 Agaty Zbylut, którym medycyna estetyczna wyznacza granice estetyki zaangażowanej fotografii. Portret, fantasmagoryczny, iluzjonistyczny, jak i społeczny – dokumentalny zabieg sprawia, że prawda portretu przestaje być ważna, kiedy twarz tak trudno uchwycić w jej rzeczywistej odsłonie. Opatrzony i znany nam wizerunek znika, a pojawia się tylko portret, który jest nie tylko ułudą a sztucznym cyfrowym tworem, błyskiem ekranu… pewnym efektem. Portrety są starsze niż fotografia, przywraca je ewoluująca technologia portretu filmowego, moment kiedy patrzący doznaje niezwykłego, magnetycznego poczucia rozświetlającej go cyfrowej supergwiazdy.
Les Krims, Katarzyna Majak, Magda Hueckel, Agata Zbylut, Przemysław Matecki, Zbigniew Beksiński, Igor Omulecki, Agnieszka Brzeżańska, Zuza Krajewska, Rafał Bujnowski, Maurycy Gomulicki, Sara Willmers opowiedzą o mgnieniu portretu w fotografii dokumentalnej, filmowej, performatywnej.
Magdalena Komborska
Magdalena Komborska niezależna kuratorka wystaw i projektów artystycznych, producentka filmowa, krytyczka i historyczka sztuki, malarka. Realizuje projekty REBORN DOGS Nowe interpretacje w sztuce wobec nie-ludzkiego, oraz REBORN NOW Sposoby istnienia przestrzeni. Uzyskała dyplomy ukończenia Wydziału Edukacji Artystycznej specjalności Krytyka i promocja sztuki, Wydziału Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu oraz Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego w Gdańsku. Od 2009 r. publikowała w licznych specjalistycznych czasopismach z dziedziny sztuki jak „SZUM”, „Exit”, Kwartalnik „Fotografia”, „Format”, „Czas Kultury”, „Fragile”. W tym czasie kuratorowała w Galerii [ON] Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu aż do jej zamknięcia w 2011 r. Od tego roku prowadziła wykłady z Promocji Sztuki na UAP w Poznaniu i wykłady monograficzne „Sztuka interaktywna” w przestrzeni miasta na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. W ramach założonego w 2013 r. Publish Art zainicjowała około 100 realizacji wystawienniczo-wydawniczych. Przez dwa lata pracowała jako gł. specjalista ds. wystawienniczych i edukacji kulturalnej w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. Jej ostatnie realizacje to: publikacja REBORN DOGS Nowe interpretacje w sztuce wobec nie-ludzkiego (red. Magdalena Komborska, recenzent naukowy prof. dr hab. Roman Kubicki, 2019/20), film z wystawą Pamiętaj o obietnicy lepszego jutra (reż. Agata Zbylut produkcja Magdalena Komborska, 2020), rzeźba ROEL z cyklu Jestem pewien tego, co widzę (artysta Elvin Flamingo, kuratorka i producentka Magdalena Komborska, 2021). Stypendystka Miasta Poznania za działalność artystyczną, malarstwo oraz krytykę i promocję sztuki, wyróżniona II Nagrodą konkursu malarskiego Promocje 2008 w Galerii Sztuki w Legnicy.
fot. kadry z filmu Pamiętaj o obietnicy lepszego jutra reż. Agata Zbylut, autor zdjęć Jakub Łączny