:: INSTALACJE WIDEO Z NASZYCH ZBIORÓW

Instalacje
wideo
z naszych
zbiorów

„Endless Loop” Anny Orlikowskiej

Kolekcja Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi obejmuje niemal 18 tysięcy dzieł. Wśród nich znajdują się interesujące instalacje wideo łódzkich twórców. W nadchodzącym czasie, pragniemy zaprezentować Państwu te prace na naszej stronie internetowej. Zaczynamy od filmu „Endless Loop” Anny Orlikowskiej.

W 2008 roku Galeria otrzymała dotację celową z Wydziału Kultury Urzędu Miasta Łodzi na zakup dzieł sztuki do własnych zbiorów, wzbogacając je o prace łódzkich artystów młodego pokolenia. To wówczas zakupione zostały dwa filmy wideo: Anny Orlikowskiej „Kyrie Angelicum” (2006) i Izabeli Maciejewskiej „Sacrum” (2000). Rok później, Galeria, otrzymawszy ponownie dotację celową z Wydziału Kultury UMŁ na zakup nowych eksponatów, nabyła m.in. film „Endless Loop” Anny Orlikowskiej z 2007 roku, prezentowany w kameralnej przestrzeni Galerii Bałuckiej w styczniu – lutym 2007 podczas indywidualnej wystawy artystki.

Działania twórczyni koncentrują się przede wszystkim na kreowaniu ­- za pomocą prostych, wymownych środków - nieoczywistych sytuacji, wydobywaniu z najbliższej rzeczywistości tych fragmentów obrazów codzienności, na które nie zwracamy szczególnej uwagi, a które Orlikowska mocno eksploruje.


Anna Orlikowska (ur. 1979), tworzy prace wideo, aranżacje przestrzenne, fotografie. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego w Łodzi. W 2015 roku obroniła pracę doktorską na Wydziale Komunikacji Multimedialnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Stypendystka programu „Młoda Polska” (2010) oraz programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2008 i 2006). Otrzymała wyróżnienie w konkursie „Spojrzenia” organizowanym przez Fundację Deutsche Bank oraz Zachętę Narodową Galerię Sztuki (2005). Została finalistką konkursu Fundacji Vordemberge-Gildewart współorganizowanego przez MOCAK w Krakowie (2009). Nagrodzona Grand Prix na Festiwalu Sztuki Młodych „Przeciąg” w Szczecinie (2009). Obecnie wykłada w Akademii Sztuki w Szczecinie.

 

Link do filmu

https://youtu.be/oDvZP_bcI04